Jednym z najczęstszych problemów sezonu zimowego, z jakimi borykają się właściciele kwiatów doniczkowych, jest nagłe wysychanie końcówek liści.
Na szczęście ma proste rozwiązanie, którym postanowiłam się podzielić ze wszystkimi, którzy lubią bujną, zdrową domową zieleń!
Istotą problemu jest często to, że wraz z początkiem sezonu grzewczego wilgotność powietrza w pomieszczeniu znacznie się obniża i nawet przy obfitym podlewaniu rośliny odczuwają pragnienie w ich części nadziemnej.
Dlatego konieczne jest wykonanie następujących czynności:
-
odsuń doniczki od kaloryferów i innych urządzeń grzewczych;
-
jeśli powyższe działanie jest niemożliwe - postaw doniczkę na tacy z mokrą ekspandowaną gliną, mchem lub kamykami zalanymi wodą, która parując, zwiększy wilgotność powietrza;
-
rośliny pryskać wodą z rozpylacza co 2-3 dni.
Opryskiwanie jest przeciwwskazane tylko w przypadku rzadkich odmian, których liście mają rodzaj „puszystej” powierzchni, na przykład pelargonie.
Woda do nawadniania i opryskiwania powinna być lekko ciepła i przefiltrowana, można również użyć stopionej wody z zebranego czystego, świeżo opadłego śniegu. Niektórzy uczeni argumentują za ogromnymi korzyściami płynącymi z tego ostatniego.
Wysychanie końcówek liści jest również często wywoływane przez wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniach.
W rzeczywistości ciepło około +27-32 °C jest potrzebne tylko dla bardzo rzadkich gatunków pochodzących z tropikalnych szerokości geograficznych, które w zasadzie są bardziej powszechne w szklarniach niż w domu.
Okazuje się więc, że „upał”, który pojawia się zimą w niektórych domach, jest destrukcyjny dla większości kwiatów.
Dlatego jeśli końcówki liści zaczną wysychać, konieczne jest sprawdzenie temperatury powietrza, a jeśli jest wysoka, przenieś kwiaty w miejsce, w którym jest chłodniej o 6-10 ° C.
Wreszcie uważam, że ważne jest wyjaśnienie jeszcze jednej kwestii. W miesiącach zimowych wysychanie końcówek liści może wskazywać na ogólne osłabienie rośliny.
Co więcej, na tle pozornie zwyczajnej i dobrej opieki nad nią. Często tłumaczy się to w prosty sposób - przeciągami, które mogą łatwo uszkodzić kwiaty doniczkowe!
Dlatego, aby zapobiec pojawianiu się wysuszonych liści, bardzo ważne jest nie tylko jakościowo podlewać rośliny, zapewniać im odpowiedni reżim temperaturowy, ale także chronić przed przeciągami.
Główne zdjęcie: google.com