Jednym z najczęstszych problemów sezonu zimowego, z jakimi borykają się właściciele kwiatów doniczkowych, jest nagłe wysychanie końcówek liści.

Na szczęście ma proste rozwiązanie, którym postanowiłam się podzielić ze wszystkimi, którzy lubią bujną, zdrową domową zieleń!

foto: google

Istotą problemu jest często to, że wraz z początkiem sezonu grzewczego wilgotność powietrza w pomieszczeniu znacznie się obniża i nawet przy obfitym podlewaniu rośliny odczuwają pragnienie w ich części nadziemnej.

Dlatego konieczne jest wykonanie następujących czynności:

  • odsuń doniczki od kaloryferów i innych urządzeń grzewczych;

  • jeśli powyższe działanie jest niemożliwe - postaw doniczkę na tacy z mokrą ekspandowaną gliną, mchem lub kamykami zalanymi wodą, która parując, zwiększy wilgotność powietrza;

  • rośliny pryskać wodą z rozpylacza co 2-3 dni.

Opryskiwanie jest przeciwwskazane tylko w przypadku rzadkich odmian, których liście mają rodzaj „puszystej” powierzchni, na przykład pelargonie.

Woda do nawadniania i opryskiwania powinna być lekko ciepła i przefiltrowana, można również użyć stopionej wody z zebranego czystego, świeżo opadłego śniegu. Niektórzy uczeni argumentują za ogromnymi korzyściami płynącymi z tego ostatniego.

foto: google

Wysychanie końcówek liści jest również często wywoływane przez wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniach.

W rzeczywistości ciepło około +27-32 °C jest potrzebne tylko dla bardzo rzadkich gatunków pochodzących z tropikalnych szerokości geograficznych, które w zasadzie są bardziej powszechne w szklarniach niż w domu.

Okazuje się więc, że „upał”, który pojawia się zimą w niektórych domach, jest destrukcyjny dla większości kwiatów.

Dlatego jeśli końcówki liści zaczną wysychać, konieczne jest sprawdzenie temperatury powietrza, a jeśli jest wysoka, przenieś kwiaty w miejsce, w którym jest chłodniej o 6-10 ° C.

Wreszcie uważam, że ważne jest wyjaśnienie jeszcze jednej kwestii. W miesiącach zimowych wysychanie końcówek liści może wskazywać na ogólne osłabienie rośliny.

Co więcej, na tle pozornie zwyczajnej i dobrej opieki nad nią. Często tłumaczy się to w prosty sposób - przeciągami, które mogą łatwo uszkodzić kwiaty doniczkowe!

foto: google

Dlatego, aby zapobiec pojawianiu się wysuszonych liści, bardzo ważne jest nie tylko jakościowo podlewać rośliny, zapewniać im odpowiedni reżim temperaturowy, ale także chronić przed przeciągami.

Główne zdjęcie: google.com