Składniki:

Na nadzienie

 • Jabłka 700 g
 • Cukier 5 łyżek
 • Skrobia 2 łyżki z górką

Na ciasto

 • Mąka 350 g
 • Twaróg 9% 180 g
 • Masło 120 g
 • Cukier 100 g
 • Cukier waniliowy 1 opakowanie (8 g)
 • Proszek do pieczenia 1 opakowanie 10 g
 • Jajka 1 szt.

Dodatkowo

 • Cukier puder 1 łyżeczka
 • Jedno jajko do posmarowania szarlotki

Sposób przygotowania:

Jabłka należy obrać i pokroić w kostkę. Jabłka do szarlotki nadają się dowolnej odmiany – wybierz tą, którą lubisz najbardziej. Miałem jabłka o średniej słodkości, ale kwaśne też świetnie się nadają.

foto: google

Przełóż jabłka do głębokiej miski, dodaj cukier, skrobię i wymieszaj. Nadzienie jest gotowe. Odłóż je na bok, niech jabłka trochę puszczą sok, zanim będziesz robić ciasto. W tym czasie jabłka nasycą się cukrem, a skrobia połączy się z syropem jabłkowym.

foto: google

Teraz zróbmy Ciasto. Będzie ono bardzo proste – twarogowe i kruche. Naprawdę go kocham w tej szarlotce. Wychodzi ono delikatne, z lekką kwaskowatością. Przetrzyj twarożek przez sito. Zwykle biorę twarożek z większą zawartością tłuszczu. Dodaj masło, cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia i ubij jajko średniej wielkości.

foto: google

Mąkę przesiej i wszystko lekko wymieszaj do uzyskania grubych okruchów. Można go rozcierać rękami jak zwykłe ciasto kruche.

foto: google

Następnie musisz zagniatać ciasto, nie długo, około 1 minuty. Najważniejsze, żeby nie przedłużyć ani nie przesadzać. Ciasto kruche tego nie lubi. Gdy tylko stanie się elastyczne i dostatecznie jednorodne, należy natychmiast zakończyć proces ugniatania. Ciasto będzie miękkie i giętkie. Włóż je do torby i wstaw do lodówki na 10 minut, aby trochę ostygło. Ułatwi to dalszą pracę z nim.

foto: google

Rozłóż papier do pieczenia na stole. Każdy papier się nada. Arkusz powinien być o wymiarach ok. 40 x 40 cm. Schłodzone ciasto wyłóż na papier i rozwałkuj wałkiem na warstwę o rozmiarach 35 x 35 cm – trochę mniej rozmiaru papieru.

foto: google

Tutaj chcę podzielić się doświadczeniem i wrażeniami z używania mojego wałka do ciasta. Mam go z silikonową powłoką i nie jest on sztywno przymocowany do uchwytów, lecz się obraca. To znacznie upraszcza i ułatwia proces wałkowania ciasta, co ostatnio bardzo mnie cieszy, bo wcześniej używałam zwykłego drewnianego wałka do ciasta ze sztywnie przymocowanymi rączkami. Zdałam sobie sprawę, że różnica jest bardzo duża i dlatego radzę spróbować wszystkim, którzy takiego wałka jeszcze nie mają. Cena takiego wałka jest nieco wyższa, ale przybory kuchenne tego typu kupione na długo i wydaje mi się, że są warte tych pieniędzy.

foto: google

Wizualnie podziel warstwę ciasta na trzy części i pokrój wzdłuż krawędzi paskami jak na zdjęciu. Środkowa część musi pozostać nienaruszona. Połóż wszystkie jabłka, które do tego czasu dadzą trochę soku, na tej środkowej części. Jeśli soku jest go za dużo, to część można odlać, ale nie wszystko. Jest to absolutnie konieczne do naszego nadzienia.

foto: google

foto: google

Teraz musisz pięknie zwinąć szarlotkę. Z tak miękkim i giętkim ciastem nie ma nic łatwiejszego do zrobienia. Po prostu ułóż paski warkoczem i zawiń boki do góry. Jeśli jakiś sok wyciekł na papier, możesz go osuszyć serwetką lub ręcznikiem.

foto: google

Zebraną szarlotkę należy nasmarować jajkiem – dobrze i dokładnie wysmaruj fałdy i wypukłości, aby warkocz w piekarniku równomiernie się zarumienił.

foto: google

foto: google

Ciasto przełóż na blachę do pieczenia, schować lub odetnij nadmiar papieru i wstaw do nagrzanego piekarnika.

foto: google

Piec szarlotkę należy w temperaturze 170-180 stopni przez 40-45 minut w normalnym trybie góra-dół. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę specyfikę swojego piekarnika, ponieważ czasem konieczne jest dostosowanie czasu pieczenia i temperatury. Jednak najważniejsze jest, żeby ciasto się zarumieniło maksymalnie równomiernie. Mój piekarnik nagrzewa się nie do końca idealnie, więc od czasu do czasu muszę przykrywać folią niektóre z najszybszych i najbardziej intensywnie pieczonych miejsc. Podczas pieczenia szarlotka nieznacznie się powiększy i wyrośnie. Wówczas może z niej wypłynąć trochę soku na papier. To nie jest straszne, tak raczej musi być. Główna część soku ze skrobią pozostanie w środku i zamieni się w delikatną galaretkę, w której kawałki jabłka będą wyglądać po prostu niesamowicie.

foto: google

Gotowe ciasto należy ostudzić, wyjąć z papieru, przełożyć do wygodnego naczynia lub na drewnianą deskę i posypać cukrem pudrem. Na zdjęciu widać, że na papierze jest upieczony sok. Jak już powiedziałam, jest to całkiem normalne.

foto: google

Ciasto gotowe, można pokroić i podawać z herbatą. Szarlotka okazuje się bardzo piękna, a jej ciasto, choć proste, jest bardzo delikatne. Nadzienie jest soczyste, z uroczymi kosteczkami jabłkowymi w galaretce z syropem jabłkowym.

Główne zdjęcie: google.com