Syndrom opóźnionego szczęścia jest wynikiem niewłaściwego wyczucia czasu. Syndrom ten powstaje, jeśli osoba nieustannie przenosi zaspokojenie swoich pragnień na później w związku z wykonywaniem różnego rodzaju obowiązków. Takie odroczenia nie znają końca i następują jedno po drugim.

Czasami syndrom opóźnionego szczęścia przekształca się w zaburzenie psychiczne i zmienia nawet osobowość. Dlatego tak ważna jest umiejętność równoważenia obowiązków i czynności, które przynoszą radość. Nie można pozwolić, aby jedno tłumiło drugie.

Objawy zespołu opóźnionego szczęścia

  • Niekończące się poszukiwanie czegoś lepszego. Osoba zawsze jest niezadowolona z własnych osiągnięć i szuka okazji, aby stać się lepszą. To nieuchronnie psuje satysfakcję z wcześniejszych osiągnięć i bagatelizuje je.

  • Osoba ma obsesję na punkcie pieniędzy i stara się oszczędzać jak najwięcej, planując wydać te oszczędności, kiedy będą „naprawdę potrzebne”. Jednak faktem jest, że zarówno właściwy czas, jak i wielka potrzeba, aby je na coś wydać, nigdy nie nadejdą.

  • Osobą kieruje strach przed porażką. Ten strach jest tak silny, że osoba ta woli pozostać na obecnym stanowisku, niż podejmować ryzyko i ulepszać swoje życie osobiste, towarzyskie czy zawodowe.

Wymienione powyżej objawy wymagają natychmiastowego reagowania. Odroczenie przyjemności nie prowadzi do niczego dobrego. Po prostu pozbawia osobę szansy bycia naprawdę szczęśliwą. Jeśli będzie ona tkwić w tym nastawieniu, może nigdy nie zaznać prawdziwego szczęścia.

Konsekwencje opóźnionego szczęścia trudno z czymś pomylić: drażliwość, apatia, melancholia. Osoby cierpiące na ten syndrom nieustannie przenoszą swoją radość w późniejsze życie. Projektują to w przyszłość tak odległą, że po prostu ona nigdy nie nastąpi.

W końcu jedyne, co na taką osobę czeka, to strach, przy czym nie tylko brak sukcesu, ale także podejmowania ryzyka. Tacy ludzie boją się zaryzykować życiem, które uważają za normalne i stabilne. Jednak takie postrzeganie życia jest nierealne i wywodzi się z przekonania, że ​​nie należy oczekiwać niczego lepszego.

Jak przezwyciężyć nawyk odkładania szczęścia na później

Jeśli cierpisz na ten zespół, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z istnienia problemu. Jednak jeśli wydaje ci się, że coś jest zdecydowanie nie tak, musisz natychmiast zacząć działać.

Ważne jest, aby nadać priorytet rzeczom, które są dla Ciebie naprawdę ważne. A ważność w tym przypadku nie zawsze równa się pilności. Oznacza to, że powinieneś dawać pierwszeństwo i poświęcić trochę czasu swoim hobby.

Innymi słowy, musisz zdać sobie sprawę, że w życiu powinno być miejsce na radość. Nie musisz nieustannie poświęcać się ani cierpieć, nawet jeśli takie ofiary wydają Ci się konieczne, aby osiągnąć to, czego chcesz.

Pragnienie szczęścia sprawia, że ​​człowiek podejmuje ryzyko, bez którego rozwój nie jest możliwy. Jeśli regularnie unikasz jakiegokolwiek ryzyka, z pewnością wpłynie to na Twojego jakość życia. A winą za wszystko są ograniczenia, w których dobrowolnie tkwisz, pozostawiając minimum miejsca na ewentualny ruch do przodu.

Nie ma absolutnie nieszczęśliwych ludzi. Każdy w życiu ma chwile, które inspirują nas do dalszego życia.

Przestań przenosić szczęście w przyszłość. Żyj teraźniejszością, a to pomoże ci dokonać zmian, których chcesz i potrzebujesz. Mówiąc najprościej, jeśli jesteś przyzwyczajony do przenoszenia przyjemnych rzeczy, takich jak podróżowanie i czytanie na później, staraj się, aby Twoje codzienne obowiązki nie kolidowały z Twoimi ulubionymi zajęciami.

Główne zdjęcie: leafclover.club