Większość gospodyń, które sadzą rośliny doniczkowe, zauważa, że z czasem ziemia w doniczkach zostaje pokryta białym nalotem, pleśnią lub muszkami. Problemu tego można jednak uniknąć, zasypując ziemię jednym z następujących materiałów.

Dekorację gruntu stosuje się w ogrodnictwie, gdzie go mulczuje się korą, igłami, włókniną i żwirem. Ściółkowanie służy jako dekoracja, zapobiega chwastom i dłużej zatrzymuje wilgoć.

Ten sam wynik uzyskamy, mulczując ziemię w doniczkach.

  • Brak pleśni i nalotu, reprezentacyjny wygląd rośliny.
  • Ziemia w doniczkach dłużej pozostaje wilgotna, dlatego rośliny należy podlewać znacznie rzadziej. Rośliny czują się bardziej komfortowo.
  • Ziemia na wierzchu nie twardnieje i nie tworzy gęstej skorupy, dzięki czemu nie trzeba jej rozluźniać.
  • Do ściółkowania ziemi w doniczkach używamy materiałów o pięknym kształcie i kolorze, które z czasem nie niszczą się ani nie gniją od wilgoci.

foto: jemchyjinka.ru

1. Średni piasek rzeczny lub drobne okruchy kamienne

Ten materiał można uzbierać na urlopie. Głównym warunkiem jest czysty piasek bez jakichkolwiek materiałów obcych, takich jak glina. Przed użyciem piasek jest najpierw myty, a następnie obrobić w piekarniku.

Wsyp piasek na powierzchnię ziemi o grubości 1-2 cm. Stosuje się to w przypadku kaktusów i różnych sukulentów.

2. Wykorzystanie keramzytu jako drenażu

Ekspandowaną glinę umieszcza się nie tylko na dnie, ale także na powierzchni ziemi. Aby to zrobić, wybierz materiał o równym okrągłym kształcie.

Keramzyt pełni funkcję dekoracyjną niczym kamyk, a jego porowata powierzchnia pochłania nadmiar wilgoci podczas podlewania, a następnie oddaje ją roślinom.

foto: jemchyjinka.ru

3. Wermikulit i perlit

Te dwa materiały są często używane jako środek spulchniający. Mogą również pokrywać powierzchnię ziemi w doniczkach. Wermikulit swoim wyglądem przypomina złoty piasek, a perlit tworzy piękne białe tło.

Grubość warstwy perlitu i wermikulitu nie powinna przekraczać 1-2 cm. Po wsypaniu materiału nie zapomnij o podlewaniu roślin. Ich porowata struktura pochłonie nadmiar wilgoci.

foto: jemchyjinka.ru

4. Łupiny orzecha włoskiego

Jest często używane do ozdabiania doniczek. Rozprowadzamy skorupy wewnętrzną stroną do dołu, aby podczas podlewania woda z nich spływała jak z kamieni. Łupina zawiera pewne substancje, które pełnią funkcje antyseptyczne, co zapobiega pojawianiu się pleśni i zgnilizny. Dodatkowo otrzymujesz oryginalny wygląd rośliny doniczkowej.

5. Mech torfowiec

Materiał ten uważany jest za bardzo cenny i korzystny dla roślin. Mech niczym koc przykrywa ziemię w doniczkach, zabija istniejące bakterie, zapobiega rozwojowi zgnilizny i pleśni. Mech zapobiega również parowaniu wilgoci z podłoża i pochłania nadmiar wody po nawadnianiu.

Mech nadaje roślinom naturalny wygląd, pokrycia z mchu są preferowane przez wiele roślin tropikalnych, takich jak monstera, orchidee, anturium i paproć.

Główne zdjęcie: jemchyjinka.ru