Drzewo figowe jest jedną z najstarszych uprawianych roślin. W wielu kulturach symbolizuje dobrobyt, płodność i pokój.

foto: lime.energy

Pierwsza pisemna wzmianka o drzewie figowym pochodzi z czasów sumeryjskiego króla Uruinimgina (2900 p.n.e). Uważa się, że jego ojczyzną jest Azja Zachodnia. Następnie ludzie rozprzestrzenili go po Morzu Śródziemnym. W 1520 roku Hiszpanie przywieźli drzewo do Ameryki, gdzie zostało posadzone przez misjonarzy. Obecnie jest znane jako California Mission Figs.

W Biblii wiele razy wspomina się o drzewach figowych. Żydowskiego króla Ezechiasza wyleczono z zarazy, przykładając owoce na zainfekowany obszar.

foto: lime.energy

Platon napisał, że greccy sportowcy spożywali figi podczas igrzysk olimpijskich, aby zwiększyć swoją wytrzymałość. Grecy nawet zakazali eksportu tego owocu ze względu na jego wartość.

Jeśli warunki wzrostu są sprzyjające, drzewo będzie żyło długo i owocowało przez około 200 lat. Drzewa figowe są również przedstawiane na licznych malowidłach ściennych i płaskorzeźbach starożytnego Egiptu. Drzewo to było dobrze znane w starożytnej Grecji i Arabii. Starożytni lekarze przepisywali figi (drzewa figowe) ludziom chorym na malarię, odrę, gorączkę, nowotwory, wrzody, trąd i kiłę.

Możesz poprawić swoje zdrowie i się odchudzić, jedząc po prostu figi.

foto: lime.energy

Drzewo figowe zawiera różnorodne składniki odżywcze. Jeśli owoc jest świeży, wartość odżywcza jest wyjątkowa. Zawiera białka, błonnik, pektyny, kwasy organiczne, witaminy F, B1, B3, C, PP. Ponadto figi są bogate w potas, wapń, sód, żelazo, magnez i fosfor. Żelazo i fosfor są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serca, poprawy samopoczucia i wzmocnienia układu odpornościowego.

Liście figi są dobrym źródłem flawonoidów i polifenoli, w tym kwasu galusowego, kwasu chlorogenowego, kwasu liliowego i katechin. Psoralen występuje w owocach i olejkach eterycznych. Liście figowca mają również właściwości przeciwcukrzycowe.

Korzyści zdrowotne

foto: lime.energy

Odchudzanie

Figi są bogate w błonnik i enzym zwany ficyną, który stymuluje trawienie. Figi pomagają metabolizować białka do aminokwasów, co oznacza, że ​​regularne spożywanie tych owoców wspomaga zdrowy układ trawienny. Przy pomocy śliny te enzymy trawienne rozkładają skrobię spożywczą na małe cząsteczki. Jest to też jako środek przeczyszczający.

Profilaktyka raka

Figi zawierają fitochemikalia zwane benzaldehydem, o których naukowo dowiedziono, że mają właściwości przeciwnowotworowe.

foto: lime.energy

Spowalnia proces starzenia

Figi są bogate w przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy, polifenole i antocyjany. Pomagają neutralizować wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia.

Kontroluje ciśnienie

Figi są bogate w potas, minerał, który pomaga kontrolować ciśnienie krwi i nadciśnienie.

foto: lime.energy

Wzmacnia kości

Figi są bogate w wapń i fosfor, które pomagają przy zrastaniu się kości w przypadku urazów.

Zapobiega anemii

Figi są bogate w żelazo, minerał stymulujący produkcję czerwonych krwinek.

Wspomaga trawienie

Figi zawierają dużo rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Rozpuszczalny błonnik może pomóc ustabilizować i obniżyć poziom cukru we krwi.

foto: lime.energy

Oczywiście figi nie zastępują podstawowych leków. A zanim użyjesz figi w celach profilaktycznych, a nawet bardziej leczniczych, koniecznie skonsultuj się z lekarzem!

Główne zdjęcie: lime.energy