Zdolność do okazywania współczucia i empatii uważana jest za pozytywną cechę. Ale ważną rzeczą jest właściwy sposób okazywania tych emocji. Jeżeli po rozmowie z inną osobą czujesz się wyczerpany, wtedy musisz zastanowić się nad tym, czy nie warto zmienić swoje zachowanie wobec takiego człowieka.

W naszym życiu spotykają nas wiele problemów. Często nasi krewni lub przyjaciele opowiadają nam o kłopotach, dlatego często musimy słuchać narzekań, że ktoś czyni im zło lub krzywdę. Z jednej strony jest to naturalne, ponieważ ludzie pragną w jakiś sposób rozładować swoje emocję, czyli chcą po prostu porozmawiać. Więc nasza obecność im w tym pomaga. Z drugiej zaś strony nieustanne słuchanie skarg lub narzekań innych ludzi kradnie naszą życiową energię.

foto: takprosto.cc

WPŁYW NEGATYWNEJ OSOBY

Niektóre osoby mówią o swoich problemach, aby uzyskać od nas wsparcie lub pomoc. Natomiast inni czynią tak po to, aby przenieść swoje negatywne nastawienie na inną osobę. Dlatego warto nauczyć się odróżniać te dwa podejścia.

Być może osoby odnoszące się do tej drugiej kategorii będą nazywać Cię egoistą, który zostaje obojętny wobec innych. Stanie się to wtedy, gdy odmówisz im podążania za ich tokiem myślenia. Mogą też próbować wzbudzić w Tobie poczucie winy lub nieprzyjemne uczucia. Nie martw się. Bowiem po tym jak nie wyrazisz zgodę na toksyczne relacje, dostaniesz przypływu energii życiowej i zbudujesz zdrowe poczucie własnej wartości.

foto: takprosto.cc

Dlaczego nie warto słuchać narzekań

Ten, kto jedynie tylko narzeka, nie robi nic, by zmienić swoje życie. Jest przyzwyczajony do bycia ofiarą. Taki jest jego psychotyp, właściwie taki posiada światopogląd.

Jeżeli nawet wysłuchasz taką osobę, to czy udzielisz jakiejś pomocy? Oczywiście, że nie. Taki człowiek nie potrzebuje pomocy. Chce jedynie się wygadać. Wtedy jesteśmy zaangażowani w zupełnie bezsensowną rozmowę.

Narzekając taki człowiek podświadomie, a czasem świadomie, zwalnia się od poczucia winy za swoją porażkę. Taka kategoria ludzi powinna korzystać z pomocy specjalisty, który wie, jak odpowiednio trzeba wpływać na sposób myślenia ludzi.

foto: takprosto.cc

Najbardziej negatywne skutki dla zdrowia człowieka wywierają jego złe myśli.

Nigdy nie rozwiążesz problemu osób, które zawsze narzekają, ponieważ one same nie zamierzają tego problemu rozwiązać. Nigdy nie ucieszysz takiego człowieka słowem współczucia, ponieważ on tego współczucia nie potrzebuje. Pragnie jedynie uwolnić się od odpowiedzialności za swój los. A to jest rzeczą niemożliwą do realizacji.

foto: takprosto.cc

Co się z nami dzieje, gdy bez przerwy słuchamy narzekań

Po prostu tracimy energię życiową. Bardzo chcemy pomóc, ale rozwiązanie problemu nie następuje. Znowu próbujemy słuchać, ale później jednak, w wyniku podejmowanych wysiłków, czujemy się wyczerpani.

Pierwsze oznaki wyczerpania

  • Brak równowagi emocjonalnej
  • Trudności w rozwiązywaniu własnych problemów
  • Zaburzenia koncentracji
  • Pojawienie się negatywnych myśli

foto: takprosto.cc

CO MOŻEMY ZROBIĆ, ABY Móć przeciwstawić się osobom, którzy narzekają

1. Zachować dystans i utrzymać go

Być może osoba narzekająca początkowo będzie czuć się obrażona z powodu Twojej obojętności. Ale tak naprawdę, gdyby każdy przestał słuchać jej niekończących się rozmów na temat totalnej bezsensowności życia, to taki człowiek musiałby w końcu rozwiązać swoje problemy, zamiast po prostu o nich mówić, lub przestać się skupiać na negatywach.

foto: takprosto.cc

2. Dać do zrozumienia narzekającemu, że oprócz niego nie istnieje takiej osoby, która może być odpowiedzialną za to, co z nim się dzieje

Załóżmy, że wysłuchałeś taką osobę. Jeśli już tak się stało, to poświęć trochę czasu, aby szczerze mu powiedzieć, że istnieje problem lokalny, na który on narzeka, lecz także istnieje problem bardziej globalny, który polega na jego negatywnym nastawieniu do zaistniałej sytuacji oraz życia w całości.

foto: takprosto.cc

3. Nie okazywać „słabości”

Człowiek narzekający jest manipulatorem. Nie trzeba okazywać swojej słabości, czyli tego, że nie masz siły mu się oprzeć. Bowiem przegra on, a zarazem i Ty. Negatywne oddziaływanie na innych osoby, która narzeka nigdy się nie skończy. Jeśli Twoje siły zostaną wyczerpane, ona od razu znajdzie kolejną ofiarę.

foto: takprosto.cc

4. Potrzeba wyznaczenia granic

Poproś go, aby uszanował Twoje prawo do prywatności. A także wybór tematów do rozmów. Możesz powiedzieć, że nie chcesz cały czas rozmawiać o „tragediach i niepowodzeniach”. Wtedy osoba będzie zmuszona odwrócić uwagę od rzeczy negatywnych.

Wiesz o coś o skutecznych metodach na komunikowanie się z narzekającymi ludźmi? Jeśli tak, to napisz nam w komentarzu.

foto: takprosto.cc

Główne zdjęcie: takprosto.cc