Urzekający magiczny zapach bzu nie można zapomnieć! Delikatny i słodki zapach kwitnących wiosennych ogrodów dostarcza przyjemnych wrażeń. Ale nie wszyscy wiedzą o właściwościach leczniczych niektórych kwiatów. Na przykład zwykły bez. Jest w stanie pomóc organizmowi poradzić sobie z wieloma chorobami.

KWIATY BZU

Lecznicze właściwości bzu znane są w medycynie ludowej od wielu stuleci. Rosła w obfitości w ogrodach szlacheckich Imperium Osmańskiego. Uważa się, że to właśnie tam roślina została po raz pierwszy wykorzystana do celów leczniczych i perfumeryjnych.

Bez zawiera dużą ilość kwasu askorbinowego, olejków eterycznych i flawonoidów, które mają pozytywny wpływ na organizm. Bez jest doskonałym środkiem przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

foto: takprosto.cc

Przygotowuje się z niego herbatę, olejek, okłady i maści, które są dobre na reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów, rwę kulszową, ostrogi piętowe i dnę. Niestety olej z bzu jest prawie niemożliwy do kupienia nawet w wyspecjalizowanych sklepach. Ale możesz łatwo przygotować go samodzielnie w domu.

Olejek z kwiatów bzu

Kwiaty należy zbierać w zalesionym terenie lub poza miastem - z dala od stref przemysłowych i zakurzonych dróg.

BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ

  • świeże kwiaty bzu
  • dowolny olej roślinny bez wyraźnego zapachu
  • 1-litrowy słoik z pokrywką
  • czysta gaza

PRZYGOTOWANIE

1. Ostrożnie oddziel małe kwiatki od łodyg i napełnij nimi słoik.

foto: takprosto.cc

2. Rozgrzej olej do 40 stopni i zalej nim kwiaty w słoiku do samej góry.

3. Zamknij pojemnik pokrywką i pozwól się nastać przez 2 dni.

4. Olejek przepuść przez gazę, dobrze wyciskając płatki bzu.

5. Ponownie rozgrzej olej i dodaj świeżą porcję kwiatów, pozwól im się nastać.

6. Powtarzaj procedurę, aż uzyskasz wystarczająco pachnący olejek.

Tym olejkiem trzeba pocierać czoło i skronie przy migrenach, dreszczach, masować bolące stawy przy reumatyzmie i innych chorobach układu ruchu. Spróbuj dodać ten produkt do kremu, balsamu, szamponu i odżywki – wzbogacisz tym swoje kosmetyki urzekającym aromatem i cennymi substancjami.

Obecnie współcześni zielarze nadal używają olejku z bzu do leczenia wysypek, oparzeń słonecznych, drobnych skaleczeń i zadrapań oraz innych chorób skóry, takich jak trądzik ropny, trądzik i czyraki. Jeśli dodasz olejek do środków czyszczących podczas sprzątania, świeży zapach wypełni cały dom.

foto: takprosto.cc

Olejek leczy zapalenie oskrzeli, przeziębienia, ból gardła, grypę, stosowany jest w inhalacji. Bez łagodzi stres i wszelkiego rodzaju zaburzenia nerwowe, zwiększa libido u kobiet i mężczyzn.

Olejek z kwiatów bzu poprawia stan żylaków. Aby to zrobić, przygotuj kompresy na noc z bawełnianych serwetek nasączonych olejkiem, owijając je na wierzchu folią spożywczą. Zabiegi te są szczególnie skuteczne w połączeniu ze specjalnymi ćwiczeniami na naczynia krwionośne.

Główne zdjęcie: takprosto.cc