Zebraliśmy 12 cudów świata, które bardziej przypominają wymysły reżyserów fantasy. I na sam koniec czeka cię podchwytliwe pytanie, które przygotowała sama natura.

Siedmiokolorowe piaski

Wydmy składające się z piasków w 7 różnych kolorach: czerwonym, brązowym, fioletowym, zielonym, niebieskim, purpurowym i żółtym. Niesamowite jest to, że jeśli zmieszasz dwie garście różnych odcieni, ostatecznie rozdzielają się one zgodnie ze spektrum kolorów.

foto: lamp.im

Błękitna lawa

Wulkan Ijen jest bardzo popularny wśród turystów. W jednym z jego kraterów można zobaczyć niezwykłe zjawisko - błękitną lawę. Powodem tego cudu natury jest dwutlenek siarki, który ogrzewa się do 600 °C.

foto: lamp.im

Mglista tęcza

Tęcza, która pojawia się podczas mgły, a nie deszczu. Mglistą tęczę można zobaczyć w nocy, jeśli jest mgła i wystarczająco jasny księżyc.

foto: lamp.im

Lodowe włosy

Lód, który wygląda bardziej jak jedwabiste włosy, to bardzo niezwykłe zjawisko naturalne. Bakteria Pseudomonas syringae podnosi temperaturę zamarzania wody w roślinach, a kiedy woda opuszcza roślinę i styka się z zimnym powietrzem, pojawiają się lodowe włosy.

foto: lamp.im

Ognista tęcza

Rzadki i bardzo piękny efekt optyczny, wyrażony powstaniem poziomej tęczy, umiejscowionej na tle lekkich chmur.

foto: lamp.im

Halo

Halo zwykle pojawia się wokół Słońca i Księżyca, ale czasami można je zobaczyć wokół innych silnych źródeł światła, takich jak latarnie uliczne.

foto: lamp.im

Penitenty

foto: lamp.im

Mniszki śniegowe - formacje do 6 metrów wysokości na powierzchni pól śnieżnych, które można spotkać na wyżynach tropików i stref podzwrotnikowych. Z daleka sprawiają wrażenie tłumu klęczących mnichów.

foto: lamp.im

Sywasz

Zatoka o niesamowitej urodzie ma druą nazwę – Morze Zgniłe. Ze względu na płytką wodę latem woda bardzo się nagrzewa i wydziela zapach zgnilizny - stąd nazwa zbiornika. Z tego samego powodu woda morska intensywnie paruje, przez co zatoka jest silnie zmineralizowana.

foto: lamp.im

Danxia

foto: lamp.im

Jedna z najpiękniejszych formacji krajobrazowych nie tylko w Chinach, ale na całym świecie. Nietypowe kolorowe skały są ulubionym miejscem turystów.

foto: lamp.im

Zamarznięte bąbelki metanu

Niesamowitym widokiem są zamarznięte bąbelki gazu pod powierzchnią wody. Zamrażają na różnych głębokościach i tworzą niezwykły efekt wizualny.

foto: lamp.im

Uyuni

Wyschniete słone jezioro, które w porze deszczowej pokrywa się cienką warstwą wody i zamienia się w największą lustrzaną powierzchnię świata.

foto: lamp.im

Strefa przebicia chmur

Zjawisko to bardziej przypomina ślad od meteorytu, który dostał się do atmosfery. W rzeczywistości Fallstreak hole jest pięknym i całkowicie nieszkodliwym zjawiskiem.

foto: lamp.im

Główne zdjęcie: lamp.im