„Złoto ma swoją cenę, a jadeit jest bezcenny”.

Najbardziej ceniony kamień w Chinach, przynoszący dobrobyt i bogactwo, święty cesarski minerał - to wspaniały jadeit.

O tym niezwykłym kamieniu napisano sporo, ale skupimy się tylko na najciekawszych faktach.

foto: storyfox.ru

1. Jadeit składa się z najlepszych włókien krystalicznych i ma wyjątkową lepkość. Ze względu na tę właściwość prawie niemożliwe jest rozdzielenie jadeitu. Jest 2 razy mocniejszy od stali. W starożytności ludzie tworzyli z jadeitu topory i broń.

2. Jadeit jest powszechnym minerałem. Jest wydobywany na całym świecie. Rezerwy jadeitu jeszcze się nie wyczerpały.

3. Po uderzeniu jadeit wydaje piękny melodyjny dźwięk. Chińczycy już dawno dowiedzieli się o tej niezwykłej właściwości minerału i zaczęli robić instrumenty muzyczne.

foto: storyfox.ru

4. Jadeit może być nie tylko w zielonym odcieniu, minerał występuje również w kolorze niebieskim, białym, czarnym, a nawet najrzadszej czerwieni. Ale ostatnie 2 odcienie prawie nie są wydobywane. W starożytnych Chinach za najcenniejszy uważano nieprzezroczysty biały jadeit. Przypominał chińskim cesarzom tłuszcz jagnięcy. Zabronione było posiadanie takiego kamienia dla zwykłych ludzi – czekała na nich egzekucja.

5. Najrzadszy niebieski jadeit został znaleziony w Jakucji w 1997 roku. Został nazwany na cześć księżnej Diany - „Dianite”.

foto: storyfox.ru

6. W chińskim mieście Anshan znajduje się największy posąg Buddy wyrzeźbiony z jednej bryłki jadeitu. Jego wysokość to 7,95 metra.

7. Jadeit jest ceniony za wyjątkowe właściwości optyczne. Ze względu na swoją wewnętrzną strukturę światło tworzy tajemniczą wewnętrzną poświatę podobną do mgły.

foto: storyfox.ru

8. Chińska szlachta jadła tylko pałeczkami z jadeitu i z naczyń z tego minerału.

9. Jadeit to „mocny” kamień. Przyczynia się do szczęśliwych zmian w życiu. Ten minerał daje również energię i dobre zdrowie. Jadeit przynosi bogactwo. Jeśli w Chinach ktoś chce się wzbogacić, nabywa figurki ryb z jadeitu.

foto: storyfox.ru

Główne zdjęcie: storyfox.ru