Zwierzęta wypracowują swój własny sposób porozumiewania się nie tylko między sobą, ale także z ludźmi. Szczególnie zauważamy to, gdy obserwujemy zachowanie swoich ulubionych zwierząt domowych: piesków, kotów, żółwi, papug, świnek morskich, królików, chomików lub innych pupili. Każdy gatunek naszych niemówiących po ludzku przyjaciół potrafią komunikować informację o sobie, o własnych uczuciach, używając mowy ciała lub inaczej mówiąc korzystając z niewerbalnych komunikatów. Niektórzy mówią, że człowiek ma za zadanie opanować niewerbalne sygnały swoich ulubieńców domowych, aby lepiej rozumieć czego oni potrzebują od nas, jak się czują i jak nawiązują relacje.

Jednak jeżeli skupimy się na komunikacji kota, to warto zauważyć, że musimy być przygotowani na to, że nasze „studiowanie” kociej „mowy” potrzebuje większego wysiłku, aniżeli jest to w przypadku innych zwierząt. Albowiem koty należą do kategorii skupionych na sobie oraz skrytych istot, którzy jednak nie zawsze są chętni do okazywania swoich uczuć tym, którzy mieszkają z nimi pod jednym dachem. Często jednak, jeżeli uda nam się dojść do porozumienia, to uzyskamy szansę na nawiązanie prawdziwej sympatii oraz zacieśnianie więzi społecznej. Dlatego warto uważnie obserwować zachowanie kota, biorąc pod uwagę takie elementy jego języka ciała jak ruch oczu oraz głowy, ułożenie lub ruchy ogonem, a także ruchy łap.

W zaproponowanym nagraniu wideo, w którym głównym bohaterem jest bardzo inteligentny, a jednocześnie zabawny kot, naprawdę warto zwrócić uwagę na mowę ciała tego czarującego pupila. Jego pełne ekspresji zachowanie – to naprawdę skarb! Chyba zgodzicie się ze mną, że można oglądać to super nagranie niezliczoną ilość razy. To dobra okazja poznać najczęstsze elementy behawioralne kota, aby nauczyć się szybko reagować na zmiany samopoczucia kota, zauważyć jak kotek się czuje oraz co jego niepokoi. Życzymy dobrego oglądania!

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com