My, ludzie, jesteśmy istotami społecznymi, więc bez komunikacji jest nam trudno. Trudno jest nie rozmawiać z kimś, trudno jest nie dzielić się swoimi myślami i tym, co nas dręczy. Czasami jednak nasze rozmowy nie są „pokarmem dla umysłu”, a raczej „trucizną”, która zmusza rozmówcę do jak najszybszego zakończenia rozmowy i zerwania z nami kontaktu.

1. Twoje choroby

Jeśli naprawdę bliski przyjaciel, krewny lub członek rodziny pyta o twoje zdrowie, to co innego. Ale większość ludzi nie jest zainteresowana szczegółami badań, wizyt u lekarza i tym, jak się czujesz w danym dniu ze wszystkimi szczegółami. Lubimy mówić o sobie, a po przekroczeniu pewnego wieku chętnie poruszamy temat naszego zdrowia. Kiedy dwie babcie na ławeczce dyskutują o zapaleniu stawów, prawdopodobnie mają wspólny problem i sposób leczenia, ale twoje zapalenie dziąseł lub, przepraszam, hemoroidy są tylko i wyłącznie twoją sprawą.

2. Poprzednie związki

Nie da się ominąć tego tematu przy wchodzeniu do nowego związku. I nie ma takiej potrzeby. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment (nie musisz na niego czekać), warto opowiedzieć/posłuchać o przeszłości swojej ukochanej osoby. To daje nam wyraźniejszy portret osobowości i charakteru danej osoby. Ale wystarczy powiedzieć, że związek był, zakończył się z tego powodu, a nie opowiadać o tym, jak dobrze lub źle było wam razem, co robiliście i gdzie chodziliście. To już przeszłość, a ty masz początek czegoś nowego.

3. Nasze własne archiwum

Czasami jesteśmy proszeni o pochwalenie się naszymi zdjęciami z wakacji. Wtedy pojawia się pokusa, aby pokazać wszystkie 150 zdjęć, również te nie do końca udane. Podobnie jest z własnymi rękodziełami, albumami rodzinnymi, ulubionymi filmikami itp. Nadmierna natarczywość nie przysporzy Ci sympatii, a raczej sprawi, że ludzie będą jak najszybciej uciekać.

4. Sekrety innych ludzi

Plotki to tabu. Nie tylko dlatego, że nosisz maskę przyzwoitego człowieka, ale dlatego, że to niegrzeczne i niewdzięczne, by kogoś obgadywać. Sytuacja może potoczyć się tak, że po pewnym czasie fakty zostaną przekręcone, a Ty zostaniesz wskazany jako ich źródło. I będzie to bardzo żenujące! Nie musisz wtrącać się w cudze sprawy, zwłaszcza w rodzinie. Na przykład, przyłapałaś męża swojej przyjaciółki na kłamstwie. Przemilczysz? Opowiesz? Może należy pozwolić im rozwiązać to we dwójkę, aby nie wywołać większej kłótni.

5. Dzieci innych ludzi

Pamiętaj o prostej zasadzie: nigdy nie krytykuj dzieci w obecności rodziców. Zwłaszcza przy matce. Nawet jeżeli jest to prawda, nie zgodzi się z tym i tylko utwierdzi się we własnym przekonaniu, że jej dziecko jest najlepsze.

6. „Jestem najlepszy”

Postaraj się mniej mówić o sobie. Po pierwsze, im mniej ludzi wokół ciebie wiedzą o tobie, tym lepsze i spokojniejsze będzie twoje życie. Po drugie, istnieje ryzyko ponieść się emocjom, a wtedy dialog zamieni się w monolog. Milczenie jest zawsze lepsze niż gadanie bez sensu.

Jeśli najpierw pomyślisz o osobie, z którą rozmawiasz, staniesz się doskonałym rozmówcą i spojrzysz na komunikację z nowej perspektywy. W końcu, jeśli każdy czeka na swoją kolej, by powiedzieć coś, czego druga osoba nie usłyszy, to sytuacja wygląda jak rozmowa niemego z głuchym.

Główne zdjęcie: all4soul.com