Z CZEGO ZROBIĆ NAWÓZ DO OGRODU?

Od dawna udowodniono, że dla pomyślnego wzrostu i rozwoju roślin tylko „zielony” nawóz może być bardziej przydatny niż obornik. Oprócz tego, że nie ustępuje temu drugiemu pod względem zawartości składników odżywczych i pierwiastków śladowych oraz praktycznie nic nie kosztuje, jest również absolutnie przystępny cenowo – jak mówią, zawsze pod ręką. Ogrodnicy, którzy trzymają ptaki i zwierzęta w swoim gospodarstwie domowym, mają oczywiście łatwiejszy dostęp do obornika. A co z tymi, którzy nie mają takiej możliwości? W takim przypadku najlepszymi pomocnikami do nawożenia gleby dla ogrodników będą resztki roślin - odpady żywnościowe z kuchni.

Przysmaki bananowe dla pomidorów i papryki

Skórki bananowe będą idealnym nawozem dla młodych sadzonek pomidorów i papryki. Zbieraj je przez całą zimę, susząc je na kaloryferze, dzięki czemu można je zachować do wiosny. 2-3 dni przed posadzeniem wspomnianych roślin, skórki na stałe namoczyć w wodzie, aby trochę zmiękły, a przy przesadzaniu włożyć 2 sztuki do dołka pod każdą roślinę, posypać łyżką popiołu, a następnie przykryć małą warstwą ziemi i śmiało „przenosić” sadzonki.

Przysmak ziemniaczany dla kapusty

Ziemniaki przeznaczone na nawóz obrać przed użyciem, aby wykluczyć możliwość dalszego kiełkowania, następnie włożyć je do dołka i przystąpić do sadzenia sadzonek. Wkrótce ziemniaki zaczną gnić, w wyniku czego system korzeniowy rośliny zacznie otrzymywać wszystkie przydatne elementy niezbędne do odżywiania i normalnego rozwoju kapusty.

Przysmak jajeczny dla upraw warzyw

Dobrym dodatkiem do uprawianych sadzonek jest napar ze skorupek jaj. Przygotowuje się go prosto: napełniamy trzylitrowy słoik na 2/3 skorupami i napełniamy go do pełna wodą. Czekamy trzy dni, po czym spuszczamy płyn i podlewamy nim rośliny. Tak więc te same skorupy w słoiku można zalać do trzech razy. Dodatkowo dodaj pokruszone skorupki lub proszek ze skorupek jaj do dołków.

Wszelkiego rodzaju dodatkii płynne są również dobrymi nawozami dla młodych roślin, których głównymi składnikami są nie tylko resztki roślinne, ale także czerstwy chleb, kwaśne mleko z kefirem.

Dodatki z pokrzywy

Na początku lata, kiedy jest dużo młodych pokrzyw, zbierz i napełnij nią dowolny pojemnik (beczkę, wiadro), następnie napełnij wodą i odstaw na chwilę, aby rozpocząć proces fermentacji. Po pięciu dniach zawartość zacznie bulgotać, co oznacza, że nawóż jest gotowy - odcedź napar, rozcieńcz go wodą w stosunku 1:10 i używaj go do podlewania roślin przynajmniej raz w tygodniu, jeśli jesteś nie za leniwy. Nawiasem mówiąc, nie należy wyrzucać „zużytej” pokrzywy - będzie to idealne narzędzie do ściółkowania młodych drzew.

Roztwór z wykorzystaniem technologii efektywnych mikroorganizmów

Napełnij beczkę takimi przydatnymi roślinami jak mniszek lekarski, podbiał, glistnik, pokrzywa itp., napełnij ją wodą i dodaj 1 litr kwaśnego mleka, kefiru, serwatki lub niepotrzebnego dżemu. Następnie, aby odciąć powietrze, przykryj go polietylenem, a za tydzień twój roztwór będzie gotowy. Odcedź, rozcieńcz w wodzie w stosunku 1:10 i używaj do podlewania roślin.

Główne zdjęcie: lyubimaya.pro