Od lat ludzie zastanawiają się, dlaczego ptaki lecą w ten sposób. Jest to naprawdę niesamowite, ponieważ natura wymyśliła idealny sposób na pokonywanie przez ptaki ogromnych odległości.

W badaniu stwierdzono, że każdy ptak, machając skrzydłami, optymalnie wykorzystuje ciąg powietrza wytworzony przez ptaka poprzedzającego. Tak więc kształt klucza powoduje, że całe stado leci co najmniej o 71% szybciej niż może lecieć każdy ptak z osobna. To znacznie zmniejsza obciążenie ptaków, dzięki czemu mogą one latać na duże odległości.

Formacja zapewnia oszczędność sił i optymalną pracę zespołową. Na czele znajduje się przywódca, najsilniejszy i najwytrzymalszy. Jego skrzydła tworzą potężne prądy powietrzne, zapewniając dodatkowy przepływ powietrza dla tych, którzy lecą za nim. Drugie ogniwo ułatwia pracę trzeciego i tak dalej, aż do końca listy.

Kiedy pojedynczy ptak opuszcza wspólne stado i próbuje lecieć samodzielnie, natychmiast odczuwa ciężar i opór. Wraca do stada, by wykorzystać siłę nośną stworzoną przez lecące przed nim ptaki.

Najstarsze i najsłabsze ptaki zawsze lecą na samym końcu - tam jest minimalny opór powietrza. Ptaki lecące z tyłu dosłownie unoszą się dzięki ptakom z przodu.

Uderzające jest również to, że ptaki lecące w ten sposób są w stanie osiągnąć prędkość 80 km/h i utrzymać ją przez cały lot. Niektórzy naukowcy uważają, że ptaki latają w kluczach (nieco z boku), aby widzieć wszystkich w stadzie, a przede wszystkim, aby widzieć przywódcę. Liderem z reguły jest zawsze stary, ale wciąż silny ptak, który latał już kilka razy i który dokładnie zna drogę. Powinno być kilka takich ptaków, które znajdują się na samym początku. Gdy tylko przywódca się zmęczy, wycofuje się, leci na koniec, by odpocząć, a inny zajmuje jego miejsce. W ten sposób zmieniają się naprzemiennie przez całą podróż.

Co ciekawe, odgłos, który zazwyczaj słyszymy z lecącego stada, jest wydawany tylko przez lecące na samym końcu ptaki. W ten sposób wspierają lecące przed siebie ptaki i zachęcają je, by nie zwalniały.

Kolejny zaskakujący fakt dotyczący ptaków. Jeśli z jakiegoś powodu jeden ptak w stadzie nie jest w stanie kontynuować podróży, dwa pozostałe zostawiają klucz razem z nim. Pomagają osłabionemu i pozostają z nim aż do wyzdrowienia lub do jego śmierci. Następnie ruszają w dalszą drogę, czekając na innych ptaków.

Ta obserwacja naukowców może nauczyć ludzi wielu rzeczy. Okazuje się, że ptaki tworzyły zespoły na długo przed nami. Czyż natura nie jest doskonała?

Główne zdjęcie: fit4brain.com