Dbanie o winogrona jest uważane za jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia. Nierzadko zdarza się, że nawet dobre, regularne dbanie o roślinę nie przekłada się na dobre zbiory.

Dlatego warto znać te 4 powody, dla których ta roślina wysycha, a nie dojrzewa.

Przeciążenie krzewu

Kiedy winogrona mają dużą ilość kiści, większość ludzi ma nadzieję na dobre zbiory. Czy to takie oczywiste?

Jeśli krzewy mają dużą liczbę zalążni, winogrona mogą nie mieć wystarczającej ilości składników odżywczych do rozwoju.

Jeśli tak się stanie, niektóre z kiści zaczną usychać, a nadmiar owoców znajdzie się na ziemi. Z reguły zalążni zaczynają więdnąć, zanim dojrzeją, ale zdarzają się wyjątki. Proces ten można określić jako naturalny, gdyż krzewy same kontrolują ilość przyszłych plonów.

Problem ten najczęściej występuje u młodych krzewów. Chodzi o to, że system korzeniowy nie jest jeszcze rozwinięty. Jest tylko jeden sposób, by uniknąć tego problemu: zawczasu usunąć nadmiar zalążni i pędów. Choć trudno sobie wyobrazić sytuację, w której ogrodnik własnoręcznie usuwałby zalążni.

Błędy związane z dbaniem o krzew

Aby winorośli rozwijały się prawidłowo, należy przestrzegać trzech rzeczy:

1. Prawidłowe i regularne podlewanie.

2. Zastosowanie składników odżywczych.

3. Umiarkowany dostęp do światła słonecznego.

Przy długotrwałej suszy winogrona zaczną zmniejszać swoje plony. Szczególną uwagę należy zwrócić na podlewanie młodych krzewów winorośli. Mają słabo rozwinięty system korzeniowy, przez co brak wilgoci może być decydujący.

Nie należy również wykluczać oparzeń słonecznych. Jeśli winogronom brakuje zielonej masy, oparzenia słoneczne będą występować z większym prawdopodobieństwem. Jeśli uszkodzenia są poważne, kiść zacznie całkowicie wysychać.

Brak składników odżywczych

Brak składników odżywczych wiosną, latem i jesienią może prowadzić do powyższych problemów.

Winogrona wymagają stałego nawożenia. Problem ten może wystąpić nawet wtedy, gdy nie zastosowano żadnego nawozu tylko przez jeden sezon.

Choroby i szkodniki

Może dojść do następnych chorób:

1. Pleśń.

2. Czarna plamistość.

3. Antraknoza.

4. Mączniak rzekomy.

Wymienione wyżej choroby rozwijają się błyskawicznie. Aktywnie się też rozprzestrzeniają, przez co w ciągu sezonu może zostać zaatakowana cała plantacja. Aby uniknąć tych chorób, należy regularnie kontrolować krzewy i wykonywać zabiegi profilaktyczne.

Niebezpieczne szkodniki winogron:

- przędziorki;

- osy;

- filoksera winiec.

W pierwszej kolejności należy zająć się osami, które mogą wyrządzić poważne szkody. Aby utrzymać osy z dala od krzewów, można ustawić różne pułapki. Należy również zlikwidować wszelkie gniazda, które znajdują się w okolicy.

Główne zdjęcie: bb.lv