Oto historia sukcesu jednej z najbardziej rozpoznawalnych osób na naszej planecie. Ten człowiek zmienił świat, czyniąc go nieco smaczniejszym.

Nazwisko pułkownika Sandersa nie wszystkim jest znane, czego nie można powiedzieć o jego portrecie - jego twarz widział prawie każdy człowiek będąc w dowolnym miejscu na świecie.

Kentucky Fried Chicken posiada ponad 20 000 placówek, zatrudniając 750 000 osób w 125 krajach.

Firma odniosła niebywały sukces sprzedając „Kentucky Fried Chicken”. Jej obroty wynoszą 22 miliardy dolarów rocznie. W tym artykule przeanalizujemy najważniejsze momenty z życia pułkownika Sandersa i tajemnice jego sukcesu.

Pierwsze doświadczenie kulinarne.

Harland David Sanders urodził się w 1890 roku. Dzięki autorskiej recepturze i sekretnym przyprawom, zamienił przyrządzanie kurczaków w wielomilionowy biznes. Sanders od najmłodszych lat zmagał się z trudnościami, które w dużej mierze wpłynęły na jego przyszłość. Gdy chłopiec miał 6 lat, zmarł jego ojciec, pozostawiając go z matką, młodszym bratem i siostrą.

Aby utrzymać rodzinę, jego matka podjęła pracę. Harland natomiast musiał gotować dla rodziny i wykazywał do tego szczególne zainteresowanie i niewątpliwy talent. Był dobry w przyrządzaniu różnych potraw, także tych skomplikowanych.

Osiągnięcia zawodowe.

Twórca KFC próbował wielu profesji zanim podjął ostateczną decyzję:

konduktor;

żołnierz;

palacz;

marynarz;

mechanik samochodowy.

Zmieniając ciągle pracę, Sanders w wieku czterdziestu lat nie miał własnego domu. Wtedy właśnie usłyszał w radiu zdanie, które wszystko zmieniło: Życie zaczyna się dopiero w wieku 40 lat. Od tego dnia Harland postanawia pracować tylko dla siebie.

Od warsztatu samochodowego po restaurację.

W 1930 roku przyszły właściciel KFC otworzył ze swoich oszczędności warsztat samochodowy. Znajdował się w mieście Corbin w stanie Kentucky, w pobliżu autostrady. Interesy szły dobrze. I wtedy Sanders wpadł na pomysł, by karmić obiadem klientów czekających na naprawę samochodu.

Przygotowywał posiłki w domu i przynosił je do jadalni, w której było tylko sześć krzeseł i jeden stół. Głównym daniem był po mistrzowsku przyrządzony smażony kurczak.

Sława przydrożnej jadłodajni szybko się rozprzestrzeniła, a biznesmen zauważył, że dochody z niej są wyższe niż z warsztatu samochodowego. Wkrótce na autostradzie pojawił się szyld z napisem „Harland Sanders - Kentucky Fried Chicken”.

Tajemnice i innowacje.

Harland uwielbiał swój biznes, udoskonalając danie i techniki gotowania w każdy możliwy sposób. Stworzył sekretny przepis na przyprawy składający się z 11 składników - różnych ziół i przypraw. Do dziś jest to tajemnica firmy.

Ponieważ wielu gości nie miało czasu czekać na danie, początkujący restaurator zastosował innowację – szybkowar, który skrócił czas przyrządzania kurczaka z 30 minut do 15.

Tytuł pułkownika.

Wkrótce popularność „Kentucky chicken” wzrosła tak bardzo, że nazwano go narodowym daniem stanu. W 1935 roku gubernator stanu wyróżnił potrawę zaszczytnym tytułem „Kentucky Colonel”, a jej autora mianował pułkownikiem. Przydomek biznesmena nie miał nic wspólnego z rangą wojskową.

Od porażki do biznesu międzynarodowego.

Zainspirowany sławą i uznaniem, pułkownik Sanders zbudował obok warsztatu nową restaurację na 140 osób. W 1937 roku została otwarta jako „Sanders Court & Cafe”. To właśnie tam właściciel po raz pierwszy pokazał się klientom w wizerunku, który wszyscy znają:

białe ubranie;

czarna muszka;

przycięta broda.

Był to początek „złotej ery” pułkownika, której nie przyćmiło nawet okropne nieszczęście - w 1939 roku budynek całkowicie spłonął. Ale kilka miesięcy później został odbudowany i zaczął pracować.

W miarę upływu lat biznes się rozwijał, aż w 1950 roku ukończono budowę autostrady federalnej nr 75. Konkurenci niemal całkowicie odebrali Sandersowi klientów. W wieku 62 lat Harland musiał zamknąć firmę, po raz kolejny nie miał prawie nic.

Ale pułkownik nie odpuścił, potraktował to jako wyzwanie. Wziął swoją sekretną przyprawę i szybkowar i odwiedzał restaurację, przyrządzając swojego niesamowitego kurczaka przed właścicielami. W ciągu kilku lat „Kentucky Fried Chicken” był już sprzedawany w ponad 200 restauracjach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co ciekawe, przepis został odrzucony 1009 razy, zanim zyskał międzynarodowe uznanie.

Pracujący milioner.

W 1964 roku grupa inwestorów zaproponowała 74-letniemu Harlandowi Sandersowi sprzedaż franczyzy KFC, która liczyła ponad 600 lokali w kilku krajach. Właściciel się zgodził. Otrzymał 2 miliony dolarów i pozostał przedstawicielem firmy z roczną pensją w wysokości 250 tysięcy dolarów.

Przez kolejne 10 lat pułkownik Sanders podróżował po świecie w białym garniturze, promując firmę. W wieku 84 lat przeszedł na emeryturę, spełniając swoje marzenie.

Harland David Sanders zmarł 16 grudnia 1980 roku w wieku 90 lat. Został pochowany w swoim śnieżnobiałym garniturze i czarnej muszce.

Oto historia sukcesu jednej z najbardziej rozpoznawalnych osób na naszej planecie. Zmienił świat, czyniąc go nieco smaczniejszym.

Mamy nadzieję, że zainspiruje Cię do robienia i osiągania wielkich rzeczy, które mogą zmienić na lepsze nie tylko Twoje życie, ale także życie tych, którzy Cię otaczają!

Główne zdjęcie: storyfox