Lubisz guacamole? Jeśli tak, to powinieneś wiedzieć, że awokado to niesamowity owoc. Jest bogate w składniki odżywcze. Jedno jabłko dziennie może pomóc zapomnieć o lekarzu, ale poczekaj, aż skończysz czytać ten artykuł.

Zalety awokado

1. Utrata wagi

Awokado sprzyja utracie wagi. Według najnowszych badań możesz zwiększyć swoją sytość, dodając do swojej diety połowę awokado.

2. Ciśnienie krwi

Potas zawarty w awokado reguluje ciśnienie krwi i usuwa nadmiar sodu z organizmu. Dzięki temu zmniejsza się napięcie w naczyniach krwionośnych i obniża ciśnienie krwi.

3. Zdrowe oczy

Luteina i zeaksantyna są ważne dla Twojego wzroku. Awokado to jedyny dar natury zawierający oba karotenoidy. Jedz częściej awokado, aby zapobiec problemom ze wzrokiem.

4. Cholesterol

Awokado pomaga kontrolować poziom cholesterolu. Jest bogate w zdrowe tłuszcze. Naukowcy odkryli, że awokado reguluje poziom złego cholesterolu (LDL).

5. Cukrzyca

Diabetykom często zaleca się jedzenie awokado. Ciekawe dlaczego. Regularne spożywanie awokado kontroluje poziom insuliny i glukozy we krwi. To wszystko.

6. Ciąża

Awokado jest dobre zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Jedna porcja awokado dostarczy Ci mnóstwo witaminy B6, kwasu foliowego, witaminy C i potasu. Dostaniesz wszystkie witaminy naraz i Twoje dziecko też będzie zdrowe. Czy powinniśmy wspomnieć, że awokado pomaga w leczeniu/zapobieganiu porannym nudnościom?

7. Masa kostna

Awokado jest pełne witaminy K. Możesz pomyśleć, że potrzebujesz wapnia i witaminy D dla kości, ale powinieneś wiedzieć, że witamina K jest niezbędna dla twojego organizmu. Poprawia wchłanianie wapnia.

8. Niezbędne składniki odżywcze

Dodając ten owoc do swojego jadłospisu, otrzymamy odpowiednią ilość ponad 20 witamin i minerałów. Jedna porcja awokado zawiera 25% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 38% zapotrzebowania na witaminę K, 30% zapotrzebowania na kwas foliowy i aż 21% dziennego zapotrzebowania na potas.

9. Wchłanianie składników odżywczych

Awokado pomaga organizmowi wchłaniać niezbędne składniki odżywcze. Niezależnie od tego, czy dodajesz do sałatki czy jesz salsę, awokado pomaga w przyswajaniu luteiny, likopenu, beta-karotenu i alfa-karotenu.

10. Zdrowe tłuszcze

Możesz dać swojemu ciału to, co najlepsze, ale twoje ciało potrzebuje zdrowych tłuszczów. Awokado obfituje w zdrowe tłuszcze, które są niezbędne do zmniejszenia ryzyka udaru, zawału serca i wysokiego poziomu cholesterolu (LDL).

Główne zdjęcie: turba-urba.org