Ludzie uprawiają Storczyki głównie z powodu ich kwiatów. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego. Orchidee znajdujące się w naszych mieszkaniach są w stanie rozkwitać bezustannie nawet przez sześć miesięcy (zależne jest to od ich gatunku). Może stać się to jednakże wyłącznie jeżeli będziemy w stanie zapewnić im warunki jak najbardziej porównywalne do ich pierwotnych warunków. Jeden z najważniejszych warunków to ich właściwe podlewanie. Natomiast jeżeli chodzi o storczyki podlewanie nie należy do najprostszych zadań. Jakie zasady są najistotniejsze? Sprawdź sama.

Nieprawdłowe podlewanie storczyków jest jednym z najistotniejszych powodów dlaczego te rośliny nie są w stanie zawiązać pąków kwiatowych. Mowa tu oczywiście o zbytnim przesuszeniu, a także o zalaniu (które często zdarza się, jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest niższa). Jak należy właściwie nawadniać orchidee?

1. Najważniejsza jest reguła, która mówi o regularnym oraz obfitym nawadnianiu storczyków (praktycznie do zalania), lecz następne podlanie musi być odłożone do mocnego przeschnięcia podłoża. Jest to banalnie proste do sprawdzenia: wystarczy, że włożysz palec do podłoża (na głębokość około 2 centymetrów). Po wyczuciu lekkiego chłodu (wilgoci) musisz poczekać jeszcze trochę, aby podlać swój Storczyk.

2. Najlepiej podlewa się storczyki zatapiając donicę w wodzie oraz następnie niezbędnie pozwalając na wypłynięcie z niej nadmiaru wody. Roślina nie powinna być w wodzie na dłużej, tak samo jak woda nie powinna zalegać w podstawie doniczki, ponieważ sprawia to, iż korzenie orchidei "nie mogą oddychać" oraz próchnieją (to samo dzieje się, kiedy gleba jest cały czas wilgotna). Po odcieknięciu wody storczyka można powtórnie ulokować w osłonce.

3. Woda, którą podlewamy storczyki musi być „miękka” (czyli bez dodatku wapnia). Najlepsza do podlewania storczyków będzie woda wcześniej przegotowana bądź woda destylowana. Jeżeli woda w twoim domu jest „twarda” (można to poznać dzięki białemu nalotowi na doniczkach oraz na wierzchu gleby), możesz bardzo łatwo sprawić, że będzie ona "miękka" dodając do niej kwasek cytrynowy (malutka szczypta na jeden litr wody. Smak wody po dodaniu kwasku powinien być delikatnie kwaśny.)

4. Czasami powinniśmy delikatnie wypukać roślinę z doniczki, a następnie rozpatrzyć stan korzeni. Jeżeli są one białe (lub czasami brązowe) wszystko jest w porządku. Jeżeli mają one inną barwę, zazwyczaj świadczy to o przelaniu (w tym wypadku niezbędne jest przesuszenie bryły korzeniowej) bądź przesuszeniu (tym bardziej jeżeli korzenie wyglądają na pomarszczone). Czynnikiem wpływającym na zmianę koloru korzeni jest także czasami przenawożenie.

Niezwykle ważne jest, aby roślina podlewana była letnią wodą zamiast zimną. Storczyki uwielbiają zawilgocone powietrze – dlatego czasami warto spryskać je „miękką” wodą, bądź nawet obmyć pod strumieniem wody. Należy jednakże przypilnować, ażeby orchidea była sucha zanim nastanie noc, ponieważ woda, która zalega w rogach liści czasami powoduje bakteryjne gnicie, a także często prowdzi do śmierci storczyka.

Główne zdjęcie: Onet