Cebula jest jedną z pierwszych roślin warzywnych gotowych do wczesnego sadzenia w otwartym polu. Jeśli chcesz mieć dobre zbiory cebuli, jest to właściwy czas, aby przygotować się do sadzenia i rozważyć kilka szczegółów, aby uzyskać właściwy wynik. Nie ma nic skomplikowanego do zrobienia, nie trzeba będzie też kupować żadnego nawozu. Lepiej jednak nie skąpić na nasiona.
Cebule dobrze znoszą chłód. Można je sadzić w otwartym gruncie, gdy tylko pogoda pozwoli na przygotowanie grządki. Najlepiej, aby grządka nie znajdowała się w miejscu, gdzie w ubiegłym roku posadzono już cebulę lub czosnek. W przypadku cebuli należy przekopać glebę na głębokości 20-30 cm.
Po dobrym spulchnieniu gleby należy usunąć korzenie i resztki chwastów. Wyrównać glebę, a następnie uformować bruzdy do sadzenia w rzędach. Między bruzdami należy zachować odległość 20 cm. Potem posypujemy bruzdy popiołem.
Posadź cebule tak, aby odległość między główkami wynosiła co najmniej 10 cm, w przeciwnym razie na pewno trzeba będzie je przesadzać. Odległość między główkami może wynosić nawet 15 cm, w zależności od rodzaju cebuli i wielkości główek oraz od tego, czy chcemy wykorzystać młode cebule w środku sezonu. Taka możliwość pojawi się w około dwa miesiące po posadzeniu.
Popiół można wykorzystać nie więcej niż 2-3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego na różne sposoby. Oprócz ochrony przed szkodnikami i dezynfekcji gleby, popioły zawierają korzystne substancje, które sprzyjają powstawaniu zielonej masy i zapobiegają żółknięciu.
Należy pamiętać, że popiół nie nadaje się na gleby lekko zasadowe. Należy również pamiętać, że w nawozie z popiołu nie ma azotu. W jego uzupełnieniu pomoże napar z pokrzywy. Wykonanie go jest proste. Pokrzywy zalewamy wodą w proporcji 1 kg surowca na 10 litrów płynu i pozwalamy fermentować przez 5-10 dni. Powstały koncentrat rozcieńcza się wodą i wykorzystuje do podlewania w okresie wzrostu.
Połączenie pokrzywy i popiołu może pomóc zwiększyć plon cebuli o połowę. Ale to jeszcze nie wszystko. Cebula może również skorzystać z płynnego nawozu drożdżowego. Można go stosować do 3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego.
Jak widać, nie ma tu nic skomplikowanego ani szkodliwego. Tylko naturalne nawozy mogą zapewnić wzrost i prawidłowy rozwój, a także ochronę przed chorobami i wzrost odporności.
Główne zdjęcie: cpykami