Cebula jest jedną z pierwszych roślin warzywnych gotowych do wczesnego sadzenia w otwartym polu. Jeśli chcesz mieć dobre zbiory cebuli, jest to właściwy czas, aby przygotować się do sadzenia i rozważyć kilka szczegółów, aby uzyskać właściwy wynik. Nie ma nic skomplikowanego do zrobienia, nie trzeba będzie też kupować żadnego nawozu. Lepiej jednak nie skąpić na nasiona.

foto: cpykami

Cebule dobrze znoszą chłód. Można je sadzić w otwartym gruncie, gdy tylko pogoda pozwoli na przygotowanie grządki. Najlepiej, aby grządka nie znajdowała się w miejscu, gdzie w ubiegłym roku posadzono już cebulę lub czosnek. W przypadku cebuli należy przekopać glebę na głębokości 20-30 cm.

Po dobrym spulchnieniu gleby należy usunąć korzenie i resztki chwastów. Wyrównać glebę, a następnie uformować bruzdy do sadzenia w rzędach. Między bruzdami należy zachować odległość 20 cm. Potem posypujemy bruzdy popiołem.

foto: cpykami

Posadź cebule tak, aby odległość między główkami wynosiła co najmniej 10 cm, w przeciwnym razie na pewno trzeba będzie je przesadzać. Odległość między główkami może wynosić nawet 15 cm, w zależności od rodzaju cebuli i wielkości główek oraz od tego, czy chcemy wykorzystać młode cebule w środku sezonu. Taka możliwość pojawi się w około dwa miesiące po posadzeniu.

foto: cpykami

Popiół można wykorzystać nie więcej niż 2-3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego na różne sposoby. Oprócz ochrony przed szkodnikami i dezynfekcji gleby, popioły zawierają korzystne substancje, które sprzyjają powstawaniu zielonej masy i zapobiegają żółknięciu.

Należy pamiętać, że popiół nie nadaje się na gleby lekko zasadowe. Należy również pamiętać, że w nawozie z popiołu nie ma azotu. W jego uzupełnieniu pomoże napar z pokrzywy. Wykonanie go jest proste. Pokrzywy zalewamy wodą w proporcji 1 kg surowca na 10 litrów płynu i pozwalamy fermentować przez 5-10 dni. Powstały koncentrat rozcieńcza się wodą i wykorzystuje do podlewania w okresie wzrostu.

foto: cpykami

Połączenie pokrzywy i popiołu może pomóc zwiększyć plon cebuli o połowę. Ale to jeszcze nie wszystko. Cebula może również skorzystać z płynnego nawozu drożdżowego. Można go stosować do 3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego.

foto: cpykami

Jak widać, nie ma tu nic skomplikowanego ani szkodliwego. Tylko naturalne nawozy mogą zapewnić wzrost i prawidłowy rozwój, a także ochronę przed chorobami i wzrost odporności.

foto: cpykami

Główne zdjęcie: cpykami