24-letni izraelski alpinista Nadav Ben Yehuda, 300 metrów od szczytu Everestu, porzucił marzenie o zdobyciu najwyższego szczytu planety w celu uratowania rannego tureckiego alpinisty.

Ben Yehuda opisał ten incydent jako „Minąłem świeże zwłoki dwóch osób. Zwłoki były świeże, ponieważ były to ciała ludzi na tych samych linach, po których się wspinałem, zdając sobie sprawę, że umierają i nie mają siły, aby się ruszyć, ludzie nie czołgali się w bok, ale zapinali się, zapadali w śpiączkę i umierali. Ci, którzy nadal się szli, przechodzili nad nimi. Kiedy go zobaczyłem, rozpoznałem go. To był Aydin Irmak (Turcja), spotkaliśmy go w obozie. Był nieprzytomny, nie miał rękawicz, tlenu i raków, kask miał zdjęty. Czekał na koniec. Inni alpiniści przeszli obok niego, ale wiedziałem, że jeśli przejdę obok, na pewno umrze. Wiedziałem, że powinienem przynajmniej spróbować go uratować.

Rozpoczęłem zejście z Aydinem, trwało 9 godzin. Bardzo trudno było go nieść na sobie, ponieważ był ciężki. Od czasu do czasu odzyskiwał przytomność, ale potem znowu tracił. Kiedy przytomniał, krzyczał z bólu, co jeszcze bardziej utrudniało nam zejście. Bardzo wolno, ale schodziliśmy w dół, ale w pewnym momencie moja maska tlenowa pękła i chwilę później spotkaliśmy alpinistę z Malezji, który był na ostatnim tchu. Stało się jasne, że pójście dalej stało się całkowicie niemożliwe. Krzyczałem na wspinaczy, którrzy wchodzili w górę i ządałem tlenu dla dwóch rannych, niektórzy odpowiadali...”

Dotarli do obozu, zostali ewakuowani helikopterem do Katmandu i trafili do szpitala. Wszyscy dostali odmrożeń, Nadav Ben Yehuda mocno odmroził palce, bo musiał zdejmować rękawiczki podczas akcji ratunkowej.

foto: fithacker.ru

„Stałem przed wyborem - być najmłodszym Izraelczykiem, który kiedykolwiek wejdzie na Everest, co byłoby świetne dla mojej kariery, czy spróbować zdjąć wspinacza z góry - wybrałem drugą opcję i udało mi się to... Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w przygotowaniach i nauczaniu mnie, co dało mi dość siły, by samemu zejść z góry i sprowadzić kogoś potrzebującego pomocy. "

Główne zdjęcie: fithacker.ru