Sahara to druga co do wielkości na świecie pustynia po Antarktydzie. Naukowcy i archeolodzy wielokrotnie próbowali ją zbadać, ale niektóre z niewyjaśnionych zjawisk związanych z Saharą wciąż pozostają tajemnicą. Dzisiaj przedstawimy listę z 5 znalezisk odkryty na Saharze, które nie poddają się wyjaśnieniom.

1. „Oko Sahary”

foto: lemurov.net

W latach 60. piloci kosmiczni zauważyli dziwny obiekt na powierzchni pustyni. Okazało się, że jest to struktura kilku pierścieni umieszczonych jeden w drugim. Całkowita średnica tego znaleziska wynosiła 50 kilometrów.

Zdaniem naukowców obiekt ten powstał kilkaset milionów lat temu, jednak wyjaśnić, jak się on pojawił, nadal nie udało się nikomu.

Istnieje kilka przypuszczeń na ten temat. Niektórzy uważają, że struktura powstała w wyniku upadku meteorytu, inni są skłonni przypuszczać, że jest to skutek zjawiska wulkanicznego lub erozją gleby. Jednak żadna z wersji nie wytrzymuje krytyki i nie tłumaczy faktu, że koła w środku tego obiektu mają idealny kształt.

2. Twierdze pod piaskiem

foto: lemurov.net

10 lat temu grupa naukowców odkryła na piaskach Sahary ponad sto fortec należących niegdyś do starożytnej cywilizacji libijskiej. Zakłada się, że za pomocą tych fortec starożytni ludzie wydobywali wodę z podziemnych zbiorników. Jednak z biegiem czasu zbiorniki wody wyschły, a konstrukcje zostały porzucone przez ludzi w piaskach Sahary.

3. Szkło libijskie

foto: lemurov.net

Tajemnicza półprzezroczysta skała przypominająca szkło jest rozrzucona po całej pustyni. W niektórych miejscach wzgórza są prawie w całości złożone nie z piasku, ale z małych cząstek tego szkła.

Dokładnie takie szkło zostało znalezione w grobowcu Tutanchamona. Był z niego zrobiony chrząszcz, który zdobił cenny napierśnik faraona.

Nadal nie ma dokładnych informacji o tym, jak i w jakich okolicznościach pojawiło się szkło libijskie. Jak dotąd istnieją dwie różne opinie. Uważa się, że skało powstało w wyniku zderzenia meteorytu z ziemią lub uderzenia pioruna.

4. Ślady drogi wodnej

foto: lemurov.net

Badacze twierdzą, że Sahara nie zawsze była pustynią. Kiedyś płynęły tu rzeki, czego dowodem są suche koryta rzek.

Jedna z tych tętnic została odkryta z kosmosu. Na zdjęciu widać, że rzeka Tamanrasset wpadała do Oceanu Atlantyckiego. Uważa się, że rzeka ta wyschła około pięciu tysięcy lat temu. Gdyby tak się nie stało, dziś byłaby to jedna z najstarszych rzek na świecie.

5. Starożytny ocean

Na Saharze naukowcy wielokrotnie rejestrowali pozostałości starożytnych wielorybów, rekinów i żółwi. Ich obfitość skłania naukowców do przypuszczenia, że ​​wcześniej na terenie pustyni znajdował się ocean.

Tak więc Sahara wciąż jest pełna wielu tajemnic dla ludzkości. Kto wie, ile jeszcze tajemnic kryje się pod jej piaskiem i czy w przyszłości pojawią się odpowiedzi na wszystkie te pytania?

Główne zdjęcie: lemurov.net