Moda na storczyk pojawiła się w naszym mieście 10 lat temu. Wtedy zaczęli dawać ten kwiat zarówno zamiast bukietu, jak i jako prezent na święta. Kobiety marzyły o rozmnożeniu orchidei, aby ozdobić cały balkon tymi roślinami. Oczywiście tylko nielicznym się udało.

Dziś storczyk nie jest rzadką rośliną. Nie tylko jest sprzedawany na każdym kroku, ale gospodynie domowe nauczyły się rozmnażać kwiat bez żadnych strat. Do ulubionych metod należą sadzenie nasion i rozmnażanie przez szypułkę. Ale czy można rozmnażać orchideę z liścia, dzisiaj się dowiemy.

Czy można rozmnożyć orchideę z jednego liścia?

foto: sovkusom.ru

W rzeczywistości liść orchidei nie jest sam przystosowany do rozmnażania. Na blaszce liściowej nie ma punktów wzrostu, na których powinny tworzyć się korzenie. Dlatego, aby rozmnażać storczyk w ten sposób, potrzebujemy liścia z niewielką częścią łodygi.

foto: sovkusom.ru

Zanim zaczniesz rozmnażać storczyk z liścia, przygotuj niezbędne narzędzia. Będziesz potrzebowała sekatora ogrodowego. Im ostrzejszy, tym lepiej. Zaopatrz się również w plastikowy pojemnik, przefiltrowaną wodę i następujące nawozy: węgiel aktywny, pasta cytokininowa, kwas bursztynowy.

foto: sovkusom.ru

Nawiasem mówiąc, proces wyhodowania storczyka z liścia jest jednym z najtrudniejszych i najbardziej czasochłonnych. Ukorzenienie może zająć 1,5–2 lata.

Co należy zrobić

foto: sovkusom.ru

Liść można wykorzystać tylko ze zdrowej dorosłej rośliny. Przede wszystkim użyj ostry sekator do przycinania, aby oddzielić liść wraz z kawałkiem łodygi. Teraz musisz aktywować „śpiący” pąk. Aby to zrobić, wysusz liść po cięciu – może to zająć około 8 godzin.

Następnie należy nasmarować miejsce formowania się przyszłych korzeni preparatem „Kornevin”. Rozpuść 1 tabletkę węgla aktywnego w szklance wody. Umieść w roztworze - musi być trochę zanurzony w wodzie. Gotowe!

foto: sovkusom.ru

Można to robić również za pomocą kwasu bursztynowego. Aby to zrobić, rozpuść 1 tabletkę kwasu bursztynowego w szklance ciepłej wody. Umieść wycięty liść w roztworze łodygą skierowaną w dół. Przed sadzeniem w glebie sprawdź, czy nie ma oznak zgnilizny i pleśni.

foto: sovkusom.ru

Nie wiem jak twój, ale mój kot uwielbia gryźć liście orchidei. Na początku się o to martwiłam, ale później dowiedziałam się, że orchidea jest jedną z tych roślin domowych, które są całkowicie bezpieczne dla kotów. Lubisz storczyki? Jak dbasz o te piękne rośliny? Podziel się swoim doświadczeniem!

Główne zdjęcie: sovkusom.ru