Kolej podwieszana Wuppertal Schwebebahn to jeden z najstarszych systemów kolei jednoszynowej na świecie.

Kolejka linowa Wuppertal to wyjątkowy środek transportu publicznego o legendarnej przeszłości. Po pierwsze, jest to najstarsza kolejka jednoszynowa na świecie. Dodatkowo jest podwieszana! Po drugie, jest to jeden z najbezpieczniejszych systemów transportowych na świecie. Przez dziewięćdziesiąt sześć lat nie było ani jednego poważnego wypadku, tylko raz doszło do śmiertelnej awarii - incydentu ze słoniem, o którym opowiemy nieco później.

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

Wuppertal Schwebebahn to najważniejszy system transportu publicznego w tym małym niemieckim mieście. Kolej jednoszynowa, zainstalowana na 13-kilometrowym żelaznym moście, jest podnoszona z ziemi na wysokość 7 do 13 metrów, co zapewnia piękny widok na okolicę.

foto: leafclover.club

Mimo że wygląda jako coś z przyszłości, kolej podwieszana jest dość stara. W 1824 r. zaproponowano opcję ciągnięcia powozów przez konie. Ale system nigdy nie został zbudowany z powodów politycznych. W 1898 roku powrócili do zawieszonego pomysłu kolei jednoszynowej. Tym razem miał być napędzany energią elektryczną.

foto: leafclover.club

Budowę rozpoczęto w 1901 roku, a w 1903 roku otwarto kolej jednoszynową. W uroczystej wyprawie wziął udział sam cesarz Wilhelm II.

foto: leafclover.club

Cesarz nie miał się czym martwić. Wuppertal Schwebebahn jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu na świecie. Kolejka jednoszynowa praktycznie nie ma szans zejść z toru. Zdarzyło się to tylko raz, w 1917 roku, powodując drobne urazy. Następnie zainstalowano system, który prawie uniemożliwił powtórzenie incydentu. Ponadto, w przeciwieństwie do metra, kolejka jednoszynowa nie uderzy w osoby, które spadną lub wskoczą na szyny.

foto: leafclover.club

Od czasu otwarcia drogi nie było prawie żadnych sytuacji awaryjnych. Co prawda, że ​​w 1968 roku kolej uderzyła w samochód i go przewróciła. Nic innego się nie wydarzyło aż do 1999 roku, kiedy robotnicy zostawili metalową klamrę na torze, przez co pociąg wpadł do rzeki Wupper. W tym przypadku zginęło 5 osób, a 47 zostało rannych. To był jedyny śmiertelny wypadek w historii kolei jednoszynowej.

foto: leafclover.club

Nie tak dawno temu, w 2008 roku, miał miejsce kolejny nieprzyjemny incydent. Ciężarówka z dźwigiem nie ominęła pociągu, co spowodowało 10-metrową szczelinę w podłodze pociągu. Ogólnie urazy były niewielkie, tylko kierowca ciężarówki złamał nogę.

foto: leafclover.club

Być może najdziwniejszy incydent w historii kolei dotyczył trzyletniego słonia z cyrku o imieniu Tuffy.

21 lipca 1950 roku cyrk Althoff planował zmianę miejsca swoich występów, a w ramach kampanii reklamowej zdecydowano aby młody słoń pojechał kolejką jednoszynową. To był błąd. Podczas podróży Tuffy spanikował i przedarł się przez bok pociągu, spadając z wysokości około 9 metrów. Na szczęście pociąg przejeżdżał wtedy nad rzeką, więc słoń wpadł do wody. W wyniku upadku nikt nie został poważnie ranny. A Tuffy żył przez kolejne 39 lat.

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

foto: leafclover.club

Główne zdjęcie: leafclover.club