Amazonka, Missisipi, Nil, Lena, Jenisej to największe i najdłuższe rzeki na naszej planecie. Ale jak wiesz, żadna z nich nie jest najgłębsza na Ziemi.

Wyobraź sobie, że najgłębszy punkt rzeki Kongo, od powierzchni wody do dna, w dolnym biegu, ma dwieście trzydzieści metrów, a u ujścia rzeki do Oceanu Atlantyckiego ponad tysiąc metrów. Ta rzeka dwukrotnie przekracza równik.

foto: google

Kongo to najgłębsza rzeka Afryki. Rzeka ma ponad cztery tysiące kilometrów długości. Jej brzegi są osłonięte tropikalną zielenią. Ze względu na gęste i wilgotne lasy tropikalne, które zajmują powierzchnię ponad dwóch milionów kilometrów kwadratowych, niezwykle trudno jest to zbadać. I bardzo mało uwagi poświęca się rzece, ponieważ te miejsca po prostu nie są bezpieczne.

Na rzece znajduje się kilka dużych wodospadów Boyoma i Livingston, to tutaj znajdują się jedne z najgłębszych punktów. Wszystko wskazuje na to, że nawet średnia głębokość rzeki wynosi siedemdziesiąt metrów, co czyni ją imponującą, a statki nie zawsze mogą nawet rzucić kotwicę, a to wszystko na rzece.

Kongo ma najszybszy przepływ wody na Ziemi, osiąga dwadzieścia kilometrów na godzinę, dlatego nie wszystkie statki mogą się bezpiecznie poruszać. To komplikuje jeszcze najwęższy kanion na Ziemi, w którym jest już wystarczająco dużo niebezpieczeństw, na przykład krokodyle, tygrysy, goliaty. Dlatego z pewnością nie zaleca się tutaj pływać.

foto: google

Na rzece Kongo są miejsca, w których szerokość rzeki wynosi prawie piętnaście kilometrów. Na rzece zbudowano trzy elektrownie wodne. Rzeka jest piękna, ale nie jest bezpieczna i należy ją zbadać i zainwestować w infrastrukturę.

Główne zdjęcie: google.com