Naukowcy wiedzą o istnieniu 200 gatunków ośmiornic i one naprawdę wyglądają jak kosmici.

Ośmiornice to najbardziej znane przedstawiciele głowonogów. Jak można zrozumieć z nazwy oddziału, te stworzenia mają głowę z wychodzącymi z niej ośmioma mackami. Każda z nich posiada około 2000 przyssawek. Ośmiornice mają trzy serca: jedno przepuszcza niebieską krew przez ciało, a reszta przepycha ją przez skrzela. Ze względu na miękkie ciało bez szkieletu niektóre gatunki tych stworzeń mogą całkowicie zmienić swój kształt. Na przykład mogą rozwlec się na dnie i stać się niewidoczne lub po prostu przechodzić przez bardzo małe otwory. To naprawdę niesamowite stworzenia, prawda? Być może słyszałeś również, że ośmiornice to jedne z najmądrzejszych stworzeń na świecie. Niektórzy nawet ośmielają się przypuszczać, że te stworzenia przybyły do nas z odległych planet. Nikt nie wie na pewno, ale ich rozwinięta inteligencja jest udowodnionym faktem. Ale w jaki sposób ośmiornice udowodniły, że rozwinęły inteligencję?

Kim są ośmiornice?

Najpierw porozmawiajmy trochę więcej o fizycznych cechach ośmiornic. W zależności od gatunku długość ciała ośmiornic waha się od 1 centymetra do 4 metrów. Największym przedstawicielem tego rzędu zwierząt jest ośmiornica Doflein (Enteroctopus dofleini). Plotka głosi, że kiedyś ludziom udało się zobaczyć 9,6-metrowego osobnika, który ważył 270 kilogramów. Przy tym wszystkim ośmiornic nie można nazwać długo żyjącymi stworzeniami, ponieważ ich średnia długość życia rzadko przekracza 3 lata. Żywią się skorupiakami i rybami i żyją na dnie tropikalnych mórz i oceanów. Często używają zatopionych skrzyń, a nawet śmieci jako schronienia.

foto: google

Ciekawe, że utrzymują swoje kryjówki w czystości, pozbywając się śmieci strumieniami wody.

Inteligencja ośmiornic

Ośmiornice słusznie uważane są za jedne z najmądrzejszych zwierząt na świecie. Wśród bezkręgowców są ogólnie uważane za najmądrzejsze - po prostu nie mają sobie równych. W trakcie licznych badań stwierdzono, że stworzenia te są łatwe do wyszkolenia. Mają też dobrą pamięć, potrafią rozróżniać rozmiary i kształty geometryczne. Były osobniki, które przyzwyczaiły się do karmiących je ludzi i rozpoznawały ich twarze. Niektórzy ludzie są przekonani, że jeśli spędzasz wystarczająco dużo czasu z ośmiornicami, z czasem mogą stać się zwierzętami domowymi.

foto: google

Uważa się, że ośmiornice potrafią rozpoznawać ludzi.

Naukowcy często przeprowadzają eksperymenty z ośmiornicami. Niedawno zespół Octolab TV, który stara się dowiedzieć jak najwięcej o tych stworzeniach, zbudował dla jednego z nich cały tor przeszkód. Do eksperymentu wybrano osobnika o imieniu Rudy. Wybór padł na niego, ponieważ jest na tyle dorosły, aby rozwiązywać trudne problemy i wystarczająco młody, aby pokonywać przeszkody. Autorzy eksperymentu podkreślili, że ośmiornica była przetrzymywana w każdym pokoju nie dłużej niż kilka minut, aby nie zaczęła odczuwać stresu.

Source: youtube.com

Eksperyment z ośmiornicą został podzielony na cztery części, a Rudy przeszedł przez wszystkie etapy bez żadnych problemów. Na pierwszym poziomie musiał znaleźć ukryte drzwi za jasnymi glonami i łatwo je znalazł. W drugim etapie eksperymentu ośmiornica musiała przejść przez wąską rurkę, a Rudy ponownie znalazł wyjście. Trzeci poziom nazywał się „Most” i, jak można się domyślić, ośmiornica odgadła, przez co musi przejść i pomyślnie to zrobiła. Aby przejść przez czwarty etap, ośmiornica musiała wcisnąć przycisk i zdążyć przejść przez otwarte drzwi. Chyba nie trzeba już mówić, że nawet tutaj pokazała się z najlepszej strony?

Główne zdjęcie: google.com