Trudno dziś znaleźć osobę, która nie miałaby takiego czy innego gadżetu. Nawet emeryci opanowują smartfony lub korzystają z czytników, a dzieci w ogóle nie wyobrażają sobie życia bez telefonów komórkowych. Cały ten sprzęt jest stale przy nas – w domu, w pracy, na wakacjach. A telefony już dawno przekształciły się z narzędzia komunikacji w urządzenie multimedialne-rozrywkowe. Smartfony pomagają zarówno w pracy, jak i nauce. Ale aktywne korzystanie z takich urządzeń prowadzi do ich rozładowania.

Czy bezpiecznie jest zostawiać ładowarkę (zasilacz) w gniazdku?

Zdaniem ekspertów nie ma nic złego w tym, że zasilacz pracuje bez obciążenia, podłączony do gniazdka. Producenci wiodących światowych marek urządzeń mobilnych początkowo zakładali, że taki scenariusz użytkowania urządzenia będzie wykorzystywany przez większość ludzi, dlatego zwrócili należytą uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Dzięki temu zawsze możesz zostawić ładowarkę w gniazdku, nic jej się nie stanie.

Czy muszę odłączać ładowarkę, aby oszczędzać energię elektryczną?

Będziesz musiał sam rozstrzygnąć tę kwestię. Podłączony zasilacz zużywa energię, chociaż mało. Tak więc sama ładowarka zużywa około 5 watów dziennie. W sumie zużyje 2-3 kW rocznie. Jest mało prawdopodobne, że rachunki za prąd znacznie wzrosną z kilku ładowarek podłączonych w różnych miejscach mieszkania. Ale staną się konsumentami energii elektrycznej.

Czy podczas burzy można zostawić ładowarkę w gniazdku?

Burze są poważnym czynnikiem ryzyka dla wszystkich domowych urządzeń elektrycznych, w tym ładowarek. Lepiej wyciągnąć je z gniazdka w czasie złej pogody.

Czy mogę zostawić w gniazdku ładowarkę, która nagrzewa się nawet bez obciążenia?

Jeśli twoja ładowarka jest podłączona do smartfona lub tabletu i nagrzewa się podczas pracy, to nie ma się czym dziwić. Ale jeśli nawet po odłączeniu telefonu urządzenie pozostaje gorące, lepiej wyciągnąć je z gniazdka. Możliwe, że ładowarka jest uszkodzona lub jest jakiś problem z siecią elektryczną. Dzieje się tak w mieszkaniach, w których nie poświęcono wystarczająco dużo czasu na stworzenie bezpiecznej sieci elektrycznej lub na obszarach wiejskich. Lepiej jak najszybciej wymienić stale grzejącą się ładowarkę na nową, ponieważ jej dalsze użytkowanie obarczone jest nieprzewidywalnymi konsekwencjami.

Główne zdjęcie: yablyk.com