Chleb i masło. Kasza gryczana i sałatka. Jabłka i cynamon. Te połączenia produktów są klasyczne i powszechne. Ale niektóre połączenia potrafią dać znacznie więcej niż tylko przyjemność ze smakowania – mogą poprawić nasze zdrowie. Główną ideą „synergii pokarmowej” jest to, że łącząc składniki, możemy uzyskać znacznie więcej korzyści, niż gdybyśmy je spożywali osobno.

foto: leprechaun.land

Pomidory + oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zwiększa produkcję tak zwanego „dobrego” cholesterolu w organizmie oraz obniża poziom „złego” cholesterolu, „który zatyka tętnice”. A w połączeniu z pomidorami oliwa zyskuje dodatkowe supermoce. Badania wykazały, że zwiększa aktywność antyoksydacyjną likopenu, źródłem którego są pomidory. Ta synergia normalizuje metabolizm cholesterolu, korzystnie wpływa na trawienie, zwalcza złą mikroflorę jelitową, wzmacnia naczynia krwionośne.

Zielona herbata + cytryna

Pomyśl o tym: dodanie cytryny do zielonej herbaty 12-krotnie zwiększa wchłanianie przeciwutleniaczy herbaty! To wyniki badań japońskich naukowców. Jak się okazało, nie wszystkie katechiny z zielonej herbaty mogą „przeżyć” w żołądku, ale cytryna bardzo im pomaga. Ale dlaczego katechiny są tak przydatne? Chronią przed nowotworami, pomagają redukować wagę i regulują poziom cukru we krwi.

foto: leprechaun.land

Czekolada + jabłka

To połączenie pomoże rozpuścić zakrzepy krwi. Jak to działa: skórki jabłek zawierają przeciwutleniający flawonoid kwercetynę, który ma właściwości przeciwzapalne, a czekolada jest bogata w katechinę, która zapobiega stwardnieniu tętnic. Razem poprawią przepływ krwi, ogólny stan układu krążenia, ochronią przed zakrzepami krwi i zmniejszą ryzyko udaru. Poza tym jest to pyszne! Pamiętaj tylko, że gorzka czekolada zawiera 6 razy więcej katechin niż czekolada mleczna.

Szpinak + cytryna

Szpinak zawiera dużo żelaza, które jest niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu hemoglobiny. Aby jednak aktywować wchłanianie żelaza, zaleca się doprawić szpinak odrobiną soku z cytryny, który zawiera dużo witaminy C.

Pomidory + awokado

Silny przeciwutleniający likopen, który pomidory zawierają w dużych ilościach, doskonale wchłania się z każdym tłuszczem nienasyconym. Połączenie pomidorów i awokado pozwoli organizmowi wchłonąć wielokrotnie więcej likopenu, luteiny i beta-karotenu oraz będzie miało korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Produkty pełnoziarniste + cebula lub czosnek

Produkty pełnoziarniste zawierają żelazo i cynk. Problem polega jednak na tym, że ze względu na szybki metabolizm te mikroelementy po prostu nie mają czasu na wchłonięcie. Z kolei cebula i czosnek sprawiają, że produkty pełnoziarniste są mniej absorbujące i bardziej pożywne, co zapewni zdrowy poziom żelaza i cynku. Wpłynie to pozytywnie na funkcjonowanie układu odpornościowego, tło hormonalne i normalizację procesów metabolicznych organizmu.

foto: leprechaun.land

Zielona herbata + czarny pieprz

Nieoczekiwane połączenie? Jest na to całkiem rozsądne wytłumaczenie. Zielona herbata zawiera specjalne substancje zwane katechinami, które, jak wykazano, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Z kolei pieprz czarny zawiera substancję zwaną piperyną, która może znacząco zwiększyć pracę katechin w zielonej herbacie. To połączenie pomoże organizmowi skutecznie dezaktywować utleniacze, zanim zdążą uszkodzić komórki.

Jak widać, te „magiczne” połączenia zmniejszają ryzyko wielu groźnych chorób. Jedz, pij i bądź zdrowy!

Główne zdjęcie: leprechaun.land