Nazywa się je zarówno gigantycznym latającym kuskusem, jak i dużymi latającymi oposami, ale w rzeczywistości zwierzęta te nie są większe niż chudy kot. Ze względu na swój rozmiar mogą szybować dzięki specjalnej błonie na łapach. Niedawno w Australii znaleziono jednocześnie dwa gatunki tych uroczych zwierzątek, które tak bardzo przypominają miękkie zabawki.

foto: laykni.com

Jakie urocze uszy!

foto: laykni.com

Waga dorosłego zwierzęcia to zaledwie 1,5 kilograma, są roślinożercami, ich ulubionym przysmakiem są liście eukaliptusa. Kuskus z łatwością wspina się na 100 metrów, aby go skosztować. A potem, niczym latająca wiewiórka, szybuje w dół, umiejętnie kontrolując swoje ciało w powietrzu.

foto: laykni.com

Wcześniej uważano, że istnieje tylko jeden gatunek tych zwierząt, do tego bliski wyginięcia. Natomiast ostatnio naukowcy odkryli aż trzy gatunki! Są do siebie bardzo podobne, więc aby wyjaśnić to, naukowcy musieli przeanalizować ich DNA. Małe oposy żyją na północy kontynentu, większe w środkowej Australii, a najgrubsze na południu.

foto: laykni.com

W lewym górnym rogu gatunek północny, poniżej środkowy, a po prawej gatunek południowy.

foto: laykni.com

Kuskus, jak wszystkie zwierzęta, został mocno dotknięty przez zeszłoroczne pożary. A teraz służby ochrony środowiska mają trzy razy więcej zmartwień – muszą chronić jednocześnie trzy gatunki!

Główne zdjęcie: laykni.com