W angielskiej wiosce o nazwie Box (pudełko), położonej w Wiltshire, na sprzedaż jest stara posiadłość. Klasyczna architektura późnego średniowiecza została dostosowana do nowoczesnych warunków życia.

foto: lemurov.net

Z zewnątrz dom wygląda jak tło dla filmów opartych na powieściach Jane Austen, ale w środku jest to przytulna rezydencja z wszelkimi potrzebnymi rzeczami. Posiadłość nosi nazwę The Old Dairy (stara mleczarnia), w XVI wieku w jednym z budynków gospodarczych mieściła się farma. Na początku wieku inny budynek służył jako lokalna kawiarnia.

foto: lemurov.net

Interesujące są warunki jego sprzedaży. Dom znajduje się na liście zabytków kultury, dlatego nie można zmienić jego wyglądu. Najmniejsze zmiany wymagają uzgodnienia ze specjalnym komitetem. Należy zauważyć, że w Europie ten stan rzeczy jest traktowany ze zrozumieniem, wiele zabytkowych domów, a nawet zamków znajduje się pod ochroną państwa. Ich architektura ma wartość historyczną i kulturową, dlatego własność prywatna takich budynków ma swoje własne ograniczenia, zgodnie z prawem.

foto: lemurov.net

Jednak rezydencja niejednokrotnie zmieniała właścicieli, ostatni raz została wykupiona w 2007 roku, a teraz obecny właściciel szuka nowych nabywców. Ale najciekawsze jest to, że oprócz zakazu zmian zewnętrznych dom jest sprzedawany z jeszcze jednym warunkiem.

Posiadłość jest zamieszkana przez żółwia od prawie stu lat, więc w żądnym wypadku zwierzak nie powinien być wyrzucony. Czcigodna pani, a to właśnie dama, nosi dumne imię Herkules, najwyraźniej pierwszy właściciel nie mógł ustalić płci zwierzaka, a potem było już za późno, ponieważ wszyscy byli już do tego przyzwyczajeni.

foto: lemurov.net

Herkules, podobnie jak dom, pamięta więcej niż jedno pokolenie właścicieli, urodził się w tym samym roku co obecny monarcha, przy okazji zobaczył panowanie trzech kolejnych brytyjskich władców. Jednak według właściciela najstarszy mieszkaniec posiadłości jest cichy i niewybredny. Do dyspozycji ma ogrodzony teren ogrodu, od wczesnej jesieni do połowy wiosny śpi, a po obudzeniu je zielone warzywa liściaste, ogórki i ulubione pomidory.

foto: lemurov.net

Dom z żółwiem to prawdziwy zabytek w spokojnej angielskiej wiosce. Potencjalnych nabywców nie zniechęcają ani określone ograniczenia, ani solidny koszt mieszkania. Za dom z budynkami gospodarczymi właściciel planuje otrzymać 825 tysięcy funtów.

foto: lemurov.net

Za zakupem przemawia również dogodna lokalizacja. Wieś położona jest przy węźle drogowym w pobliżu większych miast, a jednocześnie jest naprawdę malowniczym miejscem o bogatej historii sięgającej czasów rzymskich.

Główne zdjęcie: lemurov.net