Dowiedzieliśmy się, że pragnienie, wytrwałość i pomysłowość współmałżonka mogą stworzyć cuda, na przykład obrotowy dom.

Vojin Kusic mieszka w Bośni i Hercegowinie. Mężczyzna ma siedemdziesiąt dwa lata, ale jest aktywny i młody duchem. Ten Bośniak zbudował dla swojej żony niezwykły dom. Budynek nie tylko wznosi się ponad powierzchnię ziemi, ale także obraca się wokół swojej siedmiometrowej osi.

foto: lemurov.net

Kusic powiedział, że to nie własne zachcianki, ale zachcianki żony skłoniły go do tak niezwykłego rozwiązania architektonicznego. Żona ciągle narzekała na denerwujący widok z okna, a także często organizowała remonty, aby zmienić aranżację.

Pierwszy dom pary Kusiców i trójki ich dzieci był standardowy. Na prośbę żony okna sypialni wychodziły na słoneczną stronę, ale jednocześnie z salonu była widoczna droga. Wtedy Voijn, po prośbach ukochanej kobiety, postanowił dokonać globalnej przebudowy i przeniósł ściany

foto: lemurov.net

Ale potem żona zaczęła narzekać, że przez okna nie widzi ludzi wchodzących do domu. Dopóki kobieta nie zdążyła wyrazić kolejnego kaprysu, jej mąż postanowił wykonać rycerski uczynek i wyprzedzić wszelkie pragnienia. Zaprojektował budynek, który się obracał i w związku z tym mógł mieć różne widoki z okien.

Kusic powiedział, że jego projekt nie jest innowacyjny. Aby go zrealizować, wystarczyło wielkie pragnienie i wolny czas, który człowiek miał po tym, jak dzieci dojrzały i zaczęły robić swoje. Ale w okresie budowy Vojin miał zawał serca. Błagał lekarzy o przedłużenie życia o co najmniej rok, aby mieć czas na realizację jego planów. W końcu projekt był znany tylko samemu kreatywnemu architektowi, nikt inny nie mógł go dokończyć.

foto: lemurov.net

Unikalny budynek znajduje się w pobliżu serbskiego miasta Srbac. Z jego okien z jednej strony widać pole obsiane kukurydzą, a z drugiej rzekę i plantację leśną. A teraz żona wynalazcy może dowolnie zmieniać widok. Prędkość obrotu domu można regulować: od minimalnej, przy której wykonuje się jeden obrót dziennie, do maksimalnej. W tym drugim przypadku budynek zatacza pełne koło w zaledwie 22 sekundy!

Ideologicznymi inspiratorami Kusica stali się Michaił Pupin i sam Nikola Tesla. A dom okazał się nie tylko oryginalny, ale i bezpieczny. Jest bardziej odporny na aktywność sejsmiczną i lepiej znosi małe trzęsienia ziemi niż konwencjonalne budynki. Vojin żartuje również, że jego żona może uchronić się przed nieproszonymi gośćmi, po prostu odwracając od nich stronę z wejściem.

Source: youtube.com

Chciałbyś zamieszkać w tak ciekawym domu?

Główne zdjęcie: lemurov.net