67-letni Mark Dumas jest prawdopodobnie jedyną osobą na świecie, która potrafi pływać z niedźwiedziem polarnym. Nieustraszony poskramiacz niedźwiedzi z Abbotsford w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie często pływa ze swoim niedźwiedziem polarnym Agee.

Agee to 23-letni niedźwiedź polarny, który przyjaźni się nie tylko z Markiem, ale także z jego żoną Dawn. Niedźwiedź uwielbia bawić się z Markiem, całować go i przytulać.

foto: binokl.cc

Para tresuje 362-kilogramową Agee do fnagrań w wysokobudżetowych filmach i reklamach. W 1995 roku zagrała w filmie Alaska, gdy miała zaledwie kilka tygodni.

„Agee mieszka ze mną przez całe życie, — mówi Mark. — Zawsze jest obok. Będę z nią do końca jej życia lub do końca mojego życia. Tak się po prostu stało.

Ona ma 23 lata. W niewoli żyją od około 30 do 35 lat.”

Mark mówi, że nie tylko brak strachu przed niedźwiedziami polarnymi pomógł mu wychować Agee, ale także przyjaźń, która rozwinęła się między nimi przez lata.

foto: binokl.cc

„Agee prowadzi bardzo dobre życie. Nie musi polować, całe jedzenie jest jej dostarczane, a to jedzenie najwyższej jakości. Nie musi wspinać się po lodzie i zabijać zdobyczy”.

Oczywiście w młodości Agee musiała odzwyczaić się od nawyku gryzienia innych.

foto: binokl.cc

„Ugryzła mnie jako dziecko, ale można było się tego spodziewać, – mówi Mark. - Aby odzwyczaić zwierzę od czegoś, musi najpierw zacząć to robić.

Niedźwiadki gryzą – takie są z natury. Musimy je od tego odzwyczaić. Ale ludzkie dzieci również trzeba nauczyć, aby nie gryźły”.

Mark tresuje niedźwiedzie od ponad 40 lat, więc dobrze przestudiował ich zwyczaje. Potrafi czytać pozy i mimikę Agee i wie, kiedy jest z czegoś niezadowolona.

foto: binokl.cc

„Spośród wszystkich ludzi na świecie uznaje tylko moją żonę i mnie, - mówi. - Agee nami kieruje, a my jesteśmy posłuszni.”

Oto jak wygląda ich przyjaźń:

Source: youtube.com

Czy chciałbyś mieć oswojonego niedźwiedzia polarnego?

Główne zdjęcie: binokl.cc