Japoński start-up A.L.I. Technologies Inc. rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń na latający motocykl Xturismo. Nowy produkt został zaprezentowany w akcji u podnóża góry Fuji.

Pojazd jest w stanie osiągnąć prędkość do 100 km/h i według firmy może pozostawać w powietrzu nawet do 40 minut. Podczas pokazu motocykl przeleciał kilka metrów nad ziemią i był w powietrzu przez około półtorej minuty. Jest przeznaczony do przewozu jednej osoby, waży 300 kg. Jego wymiary to 3,7 metra długości, 2,4 metra szerokości i 1,5 metra wysokości.

Source: youtube.com

Latający motocykl posiada silnik spalinowy jako system napędowy dla dwóch dużych śmigieł oraz cztery silniki elektryczne dla mniejszych śmigieł. Motocykl wyposażony jest w tę samą technologię stabilizacji wysokości, którą A.L.I. wykorzystuje w swoich dronach.

foto: av.by

Dostawy pierwszej serii 200 sztuk mają się rozpocząć w pierwszej połowie przyszłego roku. Cena Xturismo wynosi około 77,7 mln jenów (682 000 dolarów). Dyrektor generalny firmy zauważył, że hoverbike nie może być używany na japońskich drogach w najbliższej przyszłości ze względu na surowe przepisy. Dlatego firma ma nadzieję, że znajdzie klientów wśród entuzjastów supersamochodów - mogliby oni dla zabawy latać XTurismo Limited Edition po torach wyścigowych. Być może hoverbike przydałby się także ekipom ratowniczym pracującym np. w górach.

Główne zdjęcie: av.by