Po menopauzie nasze serce wymaga szczególnej troski i diety! Te produkty pomagają organizmowi pozostać aktywnym i chronić nasze zdrowie.

O zdrowie serca warto dbać w każdym wieku, ale po 50 roku życia, kiedy menopauza powoduje utratę większości hormonu estrogenu, który jest naturalnym obrońcą naszych naczyń krwionośnych, jest to szczególnie ważne. Warto regularnie wykonywać kardiogram i w razie potrzeby USG serca, w przypadku jakichkolwiek podejrzanych objawów natychmiast skonsultować się z lekarzem, a także prowadzić aktywny tryb życia i dobrze się odżywiać. Oto niektóre produkty, które należy częściej jeść po 50 roku życia, aby wspierać zdrowie serca. (Pamiętaj jednak, że nawet najzdrowsza dieta nie zastępuje regularnych badań, a ten artykuł nie zastąpi pełnej konsultacji z lekarzem.)

Słonina

Tak, tak, nie pomyliliśmy się: tłusta słonina, wielokrotnie przeklinana przez dietetyków, jest bardzo przydatnym produktem dla zdrowia serca. Chodzi o to, że większość tłuszczów zawartych w słoninie to kwasy jednonienasycone, które są bardzo dobre dla zdrowia naczyń krwionośnych i serca, ponieważ rozpuszczają niebezpieczny cholesterol. A więc kilka kawałków słoniny dziennie to zalecenie lekarza!

Słonecznik

100 g nasion słonecznika zawiera 10% dziennej wartości magnezu - pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania serca. Te nasiona są również bogate w cynk, który jest również potrzebny dla zdrowia układu krążenia. A pestki dyni są bogate w zdrowy błonnik, który może obniżyć niebezpieczny cholesterol. I mają też dużo magnezu: 65 gramów zawiera dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Owsianka

Po raz pierwszy słynna owsianka została zalecona jako środek zapobiegający zatkaniu tętnic 20 lat temu i od tego czasu liczne badania potwierdziły jej korzystne właściwości. Błonnik, w który jest bogaty owies, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, który dosłownie wsiąka w nasze naczynia i osadza się na ścianach. Zacznij więc dzień od porcji płatków owsianych – pożyjesz dłużej.

Soczewica

Jak pokazuje jedno z badań przeprowadzonych na myszach, stosowanie soczewicy może zneutralizować uszkodzenia, jakie otrzymują naczynia krwionośne podczas nadciśnienia. Ponadto soczewica jest naprawdę bogata w białko i błonnik, a także w wapń, magnez i potas – minerały, które pomagają utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą.

Tłusta ryba

Tłuste ryby powinny pojawiać się na Twoim stole przynajmniej dwa razy w tygodniu – jeśli oczywiście poważnie martwisz się o swoje zdrowie i długowieczność. Kwasy tłuszczowe omega-3, którymi szczególnie bogate są ryby, mogą dosłownie oczyszczać nasze tętnice - a tym samym dosłownie ratować nasze zdrowie.

Główne zdjęcie: google.com