Sakichi Toyoda jest słynnym japońskim wynalazcą, odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą i przemysłowcem, który osiągnął bezprecedensowy sukces. To właśnie on wymyślił metodę „5 Why”, o której postanowiliśmy opowiedzieć.

Sakichi jest założycielem rodzinnego koncernu „Toyoda”, który stał się podstawą do stworzenia innej, znanej na całym świecie firmy – „Toyota”. Od najmłodszych lat Toyoda był chętny do odkrywania nowych rzeczy i optymalizacji procesów. Zautomatyzował niektóre z funkcji krosien używanych przez jego matkę i babcię. Sakichi wyprzedzał czas i dał światu samochody, w których elektronika i automatyka osiągnęły niespotykane dotąd wyżyny.

W latach 30. Toyoda opracował metodę, która miała rozwiązać wiele problemów produkcyjnych, organizacyjnych i innych. Jest to „5 Why” - metoda, która ma na celu znalezienie pierwotnej przyczyny, która spowodowała odchylenia od planów. Zasada ta została pierwotnie zastosowana specjalnie dla biznesu. Pozwoliło to nie tylko na identyfikację błędów, ale również na identyfikację i eliminację czynników, które do nich doprowadziły.

Ale metoda „5 Why” może być stosowana w każdym innym obszarze, także w życiu codziennym. Jak to działa? Wystarczy pięć razy zadać po kolei pytania „Dlaczego?”. W jakim sensie „po kolei”? Po odpowiedzi na każde z poprzednich pytań. Ostatnia odpowiedź powinna dotyczyć tej samej przyczyny źródłowej.

Przyjrzyjmy się przykładowi z życia wziętemu. Chcesz kupić drogie czerwone buty, mimo że masz już czarne. Zadaj sobie pytanie - dlaczego? Odpowiedź brzmi: ponieważ chcę wyglądać lepiej. Dlaczego? Bo w pracy nie zwracają na mnie uwagi. Dlaczego? Ponieważ nie komunikuję się zbyt często z moimi kolegami. Dlaczego? Bo nie mam o czym z nimi rozmawiać? Dlaczego? Bo czuję, że nie pasuję do tego miejsca.

Odpowiedzią na piąte „dlaczego?” jest właśnie to, co nie jest oczywiste na pierwszy rzut oka. Okazuje się, że zwykła chęć zdobycia pięknej rzeczy nie jest tym, co napędza zakup. W rzeczywistości po prostu pracujesz w miejscu, w którym czujesz się niezbyt komfortowo.

W ten sposób można rozwiązać różne problemy, dotrzeć do sedna rzeczy i lepiej zrozumieć, co kieruje określonymi działaniami, decyzjami czy czynami. Ta metoda pomogła firmie Sakichi Toyoda osiągnąć bezprecedensowy sukces. A ty będziesz w stanie uprościć życie i nauczyć się lepiej rozumieć siebie i to, co dzieje się wokół ciebie.

Główne zdjęcie: lemurov.net