Dwoje żydowskich stulatków w Wielkiej Brytanii obchodziło 83. rocznicę ślubu, stając się rekordzistami w długości trwania małżeństwa w tym kraju.

Helen i Maurice Kaye, w wieku 104 i 105 lat, świętowali swoją rocznicę w zeszłym tygodniu w otoczeniu rodziny w Bournemouth.

foto: umbrella.green

Para poznała się, gdy Maurice Kaye był jako komiwojażer w firmie ojca. Są razem od 87 lat.

„Tak wiele się zmieniło, ale dzięki Bogu nadal jesteśmy razem - powiedział. - Spędziliśmy wspaniały dzień, zabawiały nas nasze cudowne prawnuki. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejną rocznicę”.

Helen Kaye powiedziała: „Byłam zaskoczona jak bardzo mi się podobało”, odnosząc się do przyjęcia, które odbyło się w ich domu, sto sześćdziesiąt kilometrów od Londynu.

Para ma dwoje żyjących dzieci, siedmioro wnuków i sześcioro prawnuków.

Ich córka, Tina, powiedziała, że jej rodzice byli „inspiracją dla każdego, kto ich zna, a my uważamy się za prawdziwie błogosławionych przez nich”. Swoją matkę opisała jako bardzo stylową, zadbaną kobietę, która przynajmniej dwa razy w tygodniu odwiedza fryzjera, a w każdy piątek robi sobie manicure, natomiast ojciec ma duże poczucie humoru, jest ironiczny i bardzo lubi życie”.

foto: umbrella.green

Para powiedziała, że mogłyby świętować 87. rocznicę ślubu, gdyby nie to, że Helen Kaye czekała na ślub swojej starszej siostry.

Po ślubie Maurice Kaye zajął się prowadzeniem fabryki ojca i dwóch sklepów w Londynie, które zostały całkowicie zniszczone podczas nalotów bombowych. W 1939 r. poszedł na front i walczył z hitlerowcami. Po wojnie para przeniosła się do nadmorskiego miasteczka Bournemouth i urodziła czwórkę dzieci, z których przeżyło dwoje.

W 1944 r. fabryka, sklepy i dom pary zostały zniszczone podczas wojny, co skłoniło ich do przeprowadzki do Bournemouth, gdzie urodziła się czwórka dzieci.

„Nie spodziewałem się, że to potrwa choćby tydzień, ale to niesamowite, trwa już 80 lat”, powiedział kiedyś żartobliwie Maurice Kaye w wywiadzie.

W tym wywiadzie Maurice Kaye zdradził, że zna sekret szczęśliwego życia małżeńskiego: zawsze we wszystkim zgadzać się z żoną.

foto: umbrella.green

foto: umbrella.green

Główne zdjęcie: umbrella.green