Jabłka są ulubionymi owocami wszystkich i są dostępne o każdej porze roku. Ale czy naprawdę są tak bezpieczne? Lekarz nazwał liczbę owoców, które przyniosą korzyści, a nie zaszkodzą.

Dietetyk Nadieżda Tsapkina powiedział o tym RIA Novosti.

Specjalista nie zaleca spożywania więcej niż dwóch jabłek dziennie.

„Jedzenie jabłek w dużych ilościach może uszkodzić szkliwo zębów i powodować próchnicę. Cyjanek to trucizna występująca w nasionach jabłek, więc najlepiej jest jeść je bez nasion” – powiedziała.

Organizm ludzki może poradzić sobie z niewielkimi ilościami cyjanku, ale przedawkowanie może być niebezpieczne. Alergicy i osoby z nadwagą powinni wybierać zielone owoce.

Ekspert dodała, że jabłka zmniejszają prawdopodobieństwo raka, poprawiają pamięć, wzmacniają odporność i poprawiają elastyczność naczyń.

Nawiasem mówiąc, dzięki witaminom z grupy B owoce mają korzystny wpływ na układ nerwowy.

Kto nie powinien jeść jabłek?

Jabłka są przeciwwskazane w alergiach pokarmowych, indywidualnej nietolerancji i nadwrażliwości przewodu pokarmowego. Osoby z zapaleniem żołądka i wrzodami dwunastnicy mogą jeść jabłka tylko w ograniczonych ilościach.

Informacja

Jabłka zawierają witaminy A, C, B1, B2, PP i E, a także magnez, fosfor, jod, żelazo, selen, potas, wapń i cynk. Razem dodają nam sił, pomagają radzić sobie w sytuacjach stresowych, poprawiają pracę mózgu i wzmacniają układ krążenia.

Główne zdjęcie: rbc.ua