Obiecujemy: żadnemu zwierzęciu nie będzie wyrządzona krzywda.

Jak rozpoznać, że na działce pojawiły się krety?

Prawdopodobnie nie uda Ci się zobaczyć samego zwierzęcia. Krety żyją pod ziemią i rzadko wychodzą na zewnątrz. To, czy kret mieszka na działce, można poznać po stosach gleby, które przypominają kształtem wulkany. „Krater” ma zwykle średnicę od 3 do 12 cm.

Ślady obecności tego zwierzęcia pojawiają się na trawnikach i grządkach. Zwykle ma to miejsce wiosną, jesienią lub w okresie wilgotnego lata.

Dlaczego krety są niebezpieczne

Zwierzęta nie są zainteresowane uprawami warzyw: buraków, pomidorów, ziemniaków. Krety żywią się owadami. Aby zdobyć pożywienie, zwierzęta te aktywnie budują w ziemi skomplikowane systemy tuneli. Prędkość kopania sięga niekiedy nawet 4 metrów na godzinę. Podczas polowania ssak ten może uszkadzać systemy korzeniowe roślin. Właściciel gospodarstwa ryzykuje utratę swoich zbiorów. Ponadto stosy gleby psują wygląd trawnika.

Ponadto krety często mają w swoim futrze kleszcze i pchły. Zwierzęta również mogą być nosicielami wścieklizny. Jak wspomniano powyżej, krety rzadko wychodzą na zewnątrz, ale nie można całkowicie wykluczyć takiego spotkania. Przy bliskim kontakcie mogą ukąsić Ciebie lub Twoje zwierzę biegające po ogrodzie i zarazić go.

Do czego przydatne są krety

Podczas budowania tuneli krety spulchniają, czyli rozluźniają glebę. Dzięki temu tlen lepiej przenika do korzeni roślin. Odżywiają się także szkodnikami takimi jak popilia japońska, ślimaki.

Jak się pozbyć kretów z działki

Jeśli mimo to nie chcesz dzielić swojego ogrodu lub trawnika ze zwierzętami, wypróbuj jedną z poniższych metod. Nie zaszkodzą one zwierzętom. Jeśli jedna metoda nie zadziała, przejdź do kolejnej.

Zrób repelent

Do głębokiego pojemnika wlej ¼ szklanki oleju rycynowego, sześć łyżek wody i dwie łyżki płynnego detergentu. Wymieszaj masę za pomocą miksera, aż będzie miała konsystencję bitej śmietany.

Dodaj dwie łyżki powstałego środka odstraszającego do konewki ogrodowej, a następnie zalej wodą. Rozprowadź płyn na uszkodzonych miejscach trawnika lub grządek. Zmusi to krety do zmiany miejsca zamieszkania.

Przed wypróbowaniem tej metody należy zastanowić się nad ryzykiem: ten detergent może zaszkodzić roślinom.

Zbuduj specjalne ogrodzenie

Należy wykopać rów o głębokości 50-60 cm wokół obwodu działki. Umieść ocynkowaną siatkę pionowo w ziemi. Materiał powinien wystawać 15-20 cm nad ziemię. Należy zakopać rów.

Rów można również zasypać żwirem. To stworzy barierę, przez którą kret nie będzie mógł dostać się na teren działki. Najważniejszym wymaganiem jest, aby szerokość tej bariery wynosiła co najmniej 30 cm.

Kup humanitarną pułapkę

Wybierz konstrukcję, która pomaga w łapaniu zwierząt, ale nie robi im krzywdy. Odpowiednia jest pułapka na krety w postaci rury. Jest to rura z dwoma blaszkami otwierającymi się tylko do środka.

Urządzenie jest umieszczane wzdłuż tunelu i staje się jego przedłużeniem. Urządzenie jest pokryte z wierzchu darnią. Należy regularnie sprawdzać pułapkę, zakładając rękawice ochronne. Jeśli złapiesz kreta, wywieź go kilka kilometrów od terenów mieszkalnych i wypuść.

Wypróbuj odstraszacz ultradźwiękowy

Urządzenie to przesyła w głąb ziemi fale ultradźwiękowe o niskiej częstotliwości, które zmuszają krety do opuszczenia terenu. Niektóre modele są zasilane energią słoneczną i wyglądają jak paliki. Urządzenia takie są po prostu wkładane w ziemię. Zaletą środków odstraszających krety jest to, że nie trzeba ich stale kontrolować.

Należy pamiętać, że istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie. Niektórzy właściciele twierdzą, że nie zauważyli żadnego efektu.

Posadź pachnące rośliny

Wokół ogrodzenia należy umieścić rośliny o nieprzyjemnym dla kretów zapachu. Nadają się do tego żonkile, nagietki, szachownica cesarska, cebula i rącznik pospolity. Należy pamiętać, że ten ostatni jest niebezpieczny dla dzieci oraz zwierząt domowych.

Zrób dół kompostowy

Ta metoda pozwala po prostu odciągnąć krety od ogrodu, ale nie pozwala na całkowite pozbycie się tych zwierząt. Ziemia pod kompostem będzie sprzyjać rozwojowi dżdżownic, więc zwierzęta będą szukać tam pożywienia.

Główne zdjęcie: google.com