Aby pod koniec sezonu uzyskać duże zbiory smacznych, chrupiących, zdrowych ogórków, należy je dokarmiać, przestrzegać wszystkich zasad pielęgnacji rośliny.

O ile wcześniej w większości przypadków do dokarmiania stosowano specjalne dodatki, zarówno chemiczne, jak i organiczne, ale dziś wszystko się zmieniło. Nawet doświadczeni ogrodnicy preferują naturalne i nieszkodliwe substancje. Jednym z nich jest cukier.

Osobliwości

Pytanie, co daje dokarmianie ogórków cukrem, pojawia się u każdej osoby, która wcześniej nie słyszała o takiej metodzie nasycania niezbędnymi minerałami i pierwiastkami śladowymi. W rzeczywistości ta substancja jest bardzo przydatna dla każdej rośliny, nie tylko dla ogórków.

Cukier ma szereg cech i zalet w porównaniu z innymi rodzajami nawozów.

  • Kiedy trafia w ziemię, rozpada się na dwa składniki – fruktozę i glukozę. Glukoza jest substancją, która zapewnia dobry przebieg procesów życiowych, czyli oddychanie, wzrost i odżywianie. Odpowiednia jej ilość jest kluczem do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego.

  • Wspomaga aktywne kwitnienie, a w rezultacie dobre zbiory.

  • Bezpieczny i skuteczny.

  • Ma przystępną cenę. Do przygotowania roztworu potrzebna jest niewielka ilość cukru.

Nie zapominaj również, że syrop można stosować jednocześnie do zwalczania szkodników - tworzy na powierzchni liści lepką warstwę, która chroni roślinę. Ponadto przyciągnie pszczoły, które zapylają kwiaty i przyczyniają się do dobrych zbiorów.

Jak przygotować nawóz?

Nie ma nic skomplikowanego w przygotowaniu roztworu cukru do podlewania lub spryskiwania ogórków - absolutnie wszystkie składniki można znaleźć w domu:

  • gorąca woda - 2 litry;
  • cukier - 2 łyżki stołowe;
  • suche drożdże - 1 łyżka stołowa.

Składniki mieszamy i wstawiamy do ciepłego miejsca do fermentacji na tydzień. Następnie mieszaninę należy wymieszać z wodą. Proporcje są następujące: na 10 litrów wody należy wziąć 0,2 litra mieszanki.

Mieszanka cukru z drożdżami to kompleks witamin, minerałów i przydatnych pierwiastków śladowych, które nasycą ogórka przydatnymi i niezbędnymi substancjami do aktywnego wzrostu.

Jak używać?

Syrop cukrowy może być stosowany do dokarmiania zarówno sadzonek na polu lub w szklarni, jak i już dojrzałych krzewów owocujących. Istnieje kilka zasad spryskiwania i podlewania ogórków syropem cukrowym.

  • Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie roztworu. Oczywiście, jeśli trochę zwiększysz ilość cukru, nic złego się nie stanie.

  • Sadzonki z przygotowanym roztworem należy podlewać nie częściej niż raz w miesiącu. W przypadku młodych krzewów ogórka ta ilość glukozy będzie wystarczająca.

  • Roztworem cukrowym można również spryskiwać sadzonki i dorosłe krzewy, które np. są w okresie wegetacji.

Główne zdjęcie: stroy-podskazka.ru