Lodówka to nasz przyjaciel i towarzysz. Bez niej trudno wyobrazić sobie istnienie nowoczesnej rodziny. Aż strach pomyśleć, że może nagle się zepsuć. W końcu zawiera wszystko, co najsmaczniejsze i utrzymuje świeżość. Ale czasami w środku pojawia się nieprzyjemny zapach i psuje apetyt.

Zapach trzeba wyeliminować, a my wiemy jak:

1. Sproszkowany węgiel aktywny doskonale spełnia to zadanie. Talerz z tym proszkiem zostaw w lodówce. W nocy wchłonie wszystkie nieświeże i obce zapachy. Jeśli zużyty węgiel podgrzejesz w piekarniku do temperatury 170-180 °C, to znów będzie mógł Ci służyć.

2. Profilaktycznie węgiel aktywny można przechowywać w lodówce przez cały czas. Aby to zrobić, wystarczy zrobić dziury w pokrywce małego pojemnika, włożyć tam zmiażdżone tabletki i włożyć je na półki w drzwiach. Co najważniejsze, nie zapomnij o okresowej zmianie zawartości.

3. Czyszczenie na mokro z octem również może bardzo pomóc. Wytrzyj wszystkie ściany i półki lodówki ściereczką nasączoną roztworem octu. Aby utrwalić efekt możesz dodatkowo zostawić na półce szklankę octu na kilka godzin. Jest jeszcze jedna, bardziej czasochłonna metoda, ale pomoże ona wyeliminować nawet najbardziej przestarzałe aromaty.

4. Rozcieńcz ocet wodą w stosunlu 1:1 i umyj lodówkę tym roztworem. Po oczyszczeniu pozostaw drzwi otwarte na kilka godzin, aby zniknął ostry zapach.

5. Inny sposób jest przyjemniejszy, ale droższy. Upraż świeżo zmieloną kawę i umieść w otwartych pojemnikach w zamrażarce i głównej komorze lodówki.

6. Fusy i sam napój mają podobny efekt i można je również stosować. Uwaga: kawa musi być gorący, a lodówka musi być odłączona od zasilania.

7. Jeśli stale trzymasz otwarty słoik z sodą w lodówce, jesteś ubezpieczony od nieoczekiwanych zapachów na miesiące. Sodą można również czyścić lodówkę na mokro. Jest to bardzo wydajny sposoób.

8. Skórki żytniego chleba, ułożone w lodówce na różnych poziomach, pomagają pozbyć się dziwnych zapachów z lodówki. Taki sam efekt daje jabłko, ser czy surowe ziemniaki pokrojone na kawałki.

9. Torebki z herbatą ułożone na półkach doskonale pochłaniają obce zapachy.

Żwirek dla kota, sól i cukier są równie dobre w zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów. Umieść je w lodówce w otwartym pojemniku, a załatwią sprawę.

10. Inny sposób: czyszczenie roztworem cytryny. Wyciśnij sok z połowy cytryny, wymieszaj z wodą i przetrzyj wnętrze lodówki ściereczką nasączoną tym roztworem. Ta metoda doskonale utrwali wynik zwykłego czyszczenia na mokro.

Główne zdjęcie: all4soul.com