Gdy zobaczymy, że ktoś karmi chlebem lub różnymi nasionami gołębi lub mewy to taki widok wcale nas nie zdziwi, bowiem jesteśmy przyzwyczajeni do tych ptaków, szczególnie potrzebujących dokarmiania zimą lub na wiosnę. Jednak gdy ujrzymy człowieka, który karmi stado orłów ten widok otaczających nas ptaków drapieżnych to naprawdę robi niesamowite wrażenie. Przecież nawet same zdjęcie orła zrobione którymś z fotografów często podbija Internet i przywraca uwagę wielu ludzi.

Jessie Peek – to zwykły rybak z Alaski, który świetnie się czuje w towarzystwie bielików amerykańskich. Są to majestatyczne ptaki, jeszcze do niedawna należące do gatunków ptaków, którym zagrażało całkowite wymarcie. Bieliki amerykańskie – to ptaki, których bardzo rzadko można spotkać w środowisku naturalnym, a najczęściej można zobaczyć jedynie w klatce ptaszarni jakiegoś dużego zoo. Chyba każdy, komu udałoby się zobaczyć tego rzadkiego oraz niezwykłego ptaka za siódmą górą, czyli w oddaleniu, byłby po prostu rozentuzjazmowany i szczęśliwy.

W tym krótkim nagraniu Jessie dokarmia te majestatyczne, a jednocześnie niebezpieczne ptaki krewetkami. Wygląda na to, że rybak alaskański świetnie się czuje w towarzystwie całej gromady pięknych bielików amerykańskich. Wydaje się również, że takie dokarmianie jest dla niego oraz jego kolegów po fachu szarą codziennością. Trzeba także zauważyć, że dumne ptaki drapieżne wcale nie sprzeciwiają się jedzeniu krewetek z ręki rybaka. Wręcz odwrotnie – chętnie akceptują taką zabawną dla nich propozycję „obiadową”. Zresztą jest to o wiele prościej dla nich, niż próbować coś upolować samemu. Nazywane przez niektórych badaczy oportunistami, ptaki nie gardzą nawet padliną.

Rybaka z Alaski możemy śmiało nazwać szczęściarzem. Bowiem w tym zaskakującym wideo udaje mu się dokarmiać nie tylko jednego lub dwóch bielików, a całą gromadę tych wspaniałych ptaków, którzy wcale się nie boją przebywać tak blisko człowieka. Wygląda nawet, że wyglądają na oswojone przez ludzi, gdyż im się wcale nie chce opuszczać pokładu statku. Na zaskakującym wideo, udostępnionym za pośrednictwem sieci przez Jessiego ptaki wcale się nie boją rybaków, a gdy kamera zostaje odwrócona w lewo, to nagle stajemy się zachwyceni całym stadem tych wspaniałych ptaków, czekających na smaczne mięso krewetek. To naprawdę niezwykły widok, bowiem samo oglądanie tak wielkiej ilości bielików robi naprawdę wrażenie.

Obraz bielika amerykańskiego znajduje się na symbolach narodowych Stanów Zjednoczonych. Dla amerykanów to symbol dumy i mocy, a także niezależności, albowiem tego rodzaju ptaki drapieżne uwielbiają wolność, będąc ptakami wysokiego lotu, polując z dużej wysokości, a także wyrabiając sprawność oraz szybkość, wykorzystując podczas tej aktywności fizycznej piękne skrzydła do fruwania.

Do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku populacja bielików amerykańskich gwałtownie malała. Znajdowali się oni przeważnie na terytorium Kanady i Stanów Zjednoczonych. Kampania zorganizowana przez nieobojętnych ludzi sprawiła, że ilość bielików się zwiększyła. Dlatego zmieniono klasyfikację z gatunku. Zamiast oznaczenia „zagrożone”, czyli takie, które są najbliżej wymarcia, określono je jako „narażone”. To jest dobry znak dla wszystkich!

Warto zobaczyć na własne oczy, jak rybak alaskański karmi niezwykłych ptaków!

Source: youtube.com

Główne zdjęcie: google.com