Zielony to dobrze. Zielony to kolor nadziei!

Kilka tygodni temu rolnik z Sardynii, Christian Mallochi, spokojnie hodował owce i nie miał pojęcia, że stanie się sławny na cały świat. Jego ukochana sunia o imieniu Spelacchia została matką, a właściciel był zaskoczony i zachwycony, gdy zobaczył, że jedno z czterech szczeniąt jest zielone!

Zielony to dobrze. Zielony to kolor nadziei!

foto: storyfox

Reszta szczeniąt miała typowe białe umaszczenie, wszystkie były podobne do matki, ale Pistacja, jak go nazwano, miał zaskakująco delikatną zieloną sierść. Ponadto był większy i bardziej aktywny od swoich braci, dlatego Mallochi postanowił zatrzymać go dla siebie, na szczęście. Pozostałe szczeniaki zostały już wstępnie zarezerwowane, ale Pistacja był przeznaczony, aby wyrosnąć na doskonałego psa pasterskiego!

foto: storyfox

foto: storyfox

Jak wyjaśnił weterynarz, zjawisko jest dobrze zbadane, choć wciąż występuje rzadko - nie więcej niż kilka przypadków rocznie na całym świecie. Zdarza się, że w czasie ciąży żółć matki psa dostaje się do płynu owodniowego i substancja biliwerdyna zabarwia szczenię zielonym pigmentem. Ale nie nawarstwia się, to właściwie jednorazowe, więc w miarę jak szczeniak rośnie, kolor blaknie i znika. Maluchy pozostają zielone tylko przez kilka tygodni i nie przeszkadza im to w żaden sposób w późniejszym życiu. Chociaż dzięki temu są sławne - o Pistacji dowiedziała się cała Sardynia i Włochy!

W ciągu dwóch tygodni Pistacja wyrósł już na zdrowego i żywego malucha!

Główne zdjęcie: storyfox