Wielu ogrodników marzy o znalezieniu mało wymagającej rośliny, która rośnie intensywnie w każdych warunkach, jak chwast.

Ogrodnicy zapominają o najmniej wymagającej roślinie jak szczaw. Najczęściej uprawianymi roślinami są koperek i natka pietruszki.

Wiosną szczaw jest jedną z pierwszych zbieranych roślin, nieco ożywiając teren, na którym uprawy dopiero zaczynają się pojawiać. Szczaw jest nie tylko łatwy w uprawie, ale może przydać się w gospodarstwie domowym i w ogrodnictwie.

Gotowanie

Szczaw wykorzystywany jest przede wszystkim do różnych potraw. Pierwsze plony zbierane są zazwyczaj w maju, więc pod koniec wiosny można przygotować sałatkę lub chłodnik.

Niewymagająca roślina

Szczaw można zasadzić w miejscach zacienionych, gdzie większość roślin by nie rosła. Dodatkowym atutem jest to, że w tym miejscu nie będą rosły chwasty.

Czyszczenie rąk

Po zakończeniu przycinania pomidorów lub wykonywania innych czynności, ręce można oczyścić za pomocą szczawiu, który zawiera kwas. Doskonale radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń.

Kontrolowanie maliny

Szczaw wydziela do gleby substancję, która uniemożliwia pędom malin zajęcie nowego terytorium. Ogrodnicy po prostu sadzą szczaw obok malin.

Nawożenie

Z pomocą w tym przypadku przychodzi również kwas szczawiowy. Aby przygotować nawóz, należy zerwać szczaw, przełożyć do wiadra i zalać wodą. Pozostawić do namoczenia na kilka godzin, a następnie rozcieńczyć zwykłą wodą w stosunku 1:10.

Główne zdjęcie: google.com