Pleśń to problem, z którym boryka się niemal każda gospodyni domowa. Najczęściej pojawia się w łazience, gdzie panuje duża wilgotność, ale czasami można zauważyć plamy także w innych pomieszczeniach.

W pomieszczeniach występują dwa rodzaje pleśni: czarna pleśń i niebieska pleśń. Obie mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka, powodując problemy ze snem, alergie, a nawet kaszel.

Ogólnie rzecz biorąc, pleśń jest spowodowana następującymi przyczynami:

  • nieodpowiednie ogrzewanie lub jego brak;

  • słaba wentylacja;

  • duża wilgotność;

  • wycieki wody;

  • nieszczelny dach.

Istnieją cztery skuteczne sposoby na usunięcie pleśni.

Nie będziemy brać pod uwagę specjalnych środków chemicznych. Są one dość drogie, a niektóre z nich nie pozwalają na pozostanie w domu przez kilka dni. Przedstawiamy metody stosowane przez nasze babcie. Czasami są one równie skuteczne jak drogie i dobrze rozreklamowane środki chemiczne.

Ocet

To bardzo łatwe. Zeskrob ze ściany pleśń, następnie wlej ocet do spryskiwacza, spryskaj w miejscu występowania pleśni, załóż rękawiczki i przetrzyj powierzchnię gąbką.

Nadtlenek wodoru

Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz znieść zapachu octu, polecamy użycie nadtlenku wodoru. Zastosowanie jest takie samo.

Amoniak

Jest to dobry środek na duże plamy z pleśni. Rozcieńcz amoniak z wodą 1:1, przetrzyj ściany, kafelki, wszystko co trzeba. Następnie przetrzyj wszystko mokrą gąbką i dobrze przewietrz pomieszczenie.

Soda

Dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki wody. Powstałym roztworem przetrzyj powierzchnie, na których znajduje się pleśń. Pozostaw na godzinę, a następnie wytrzyj mokrą szmatką.

Mamy nadzieję, że nasze porady będą dla Ciebie przydatne.

Główne zdjęcie: lemurov.net