Niedaleko naszego domu sprzedają najpyszniejsze bułeczki drożdżowe z ziemniakami, jakie kiedykolwiek jadłam. Miękkie i aromatyczne - jak puch! Oczywiście próbowałam je zrobić w domu, ale nie były takie same. Niedawno sprzedawczyni w końcu odkryła sekret. Teraz mogę zrobić w domu tyle bułeczek z ziemniakami ile tylko chcę!

Z pewnością pokochacie te bułeczki z ziemniakami już na etapie przygotowania. Mimo to, że ciasto jest drożdżowe, to praktycznie nie potrzebujesz na to zbyt dużo czasu. Jaki zapach unosi się w całym mieszkaniu podczas smażenia! Gorąco polecam zapisać ten przepis i jak najszybciej spróbować tych bułeczek z ziemniakami.

Jak zrobić bułeczki drożdżowe z ziemniakami na patelni

Jeśli wolisz użyć świeżych drożdży zamiast suchych, będziesz potrzebować dwa razy więcej, czyli 10 g. Nie wpłynie to na smak i delikatność bułeczek.

Składniki:

  • Ziemniaki – 800 g
  • Drożdże instant – 5 g
  • Mąka pszenna – 600 g
  • Pieprz czarny mielony – do smaku
  • Jajko – 1 szt.
  • Olej roślinny – do smaku
  • Sól – do smaku
  • Cebula – 1 szt

Sposób przygotowania:

Najpierw ugotuj 800 g ziemniaków. Odcedź 400 ml bulionu do osobnego naczynia (będzie potrzebne do ciasta).

Do ciepłego wywaru z ziemniaków dodaj sól do smaku, jajko i drożdże. Składniki wymieszaj ze sobą.

Dodaj mąkę oraz 50 ml oleju słonecznikowego i wyrób ciasto.

Przełóż ciasto do miski, posmaruj olejem słonecznikowym, przykryj folią i ręcznikiem. Umieść miskę w ciepłym miejscu na 1½ do 2 godzin.

Aby przygotować nadzienie, zrób puree ziemniaczane. Dodaj cebulę podsmażoną na oleju na złoty kolor, sól i pieprz do smaku. Składniki wymieszaj ze sobą.

Posmaruj powierzchnię i ręce olejem słonecznikowym, wyciągnij ciasto i podziel je na 10 części. Z każdego kawałka zrób kulkę.

Rozwałkuj ciasto na grubą warstwę, nałóż nadzienie i uformuj bułeczki, ściskając brzegi. Powtórz to samo z pozostałymi kulkami.

Na rozgrzanym oleju słonecznikowym smaż bułeczki z obu stron do miękkości.

Bułeczki drożdżowe z ziemniakami można podać do pierwszego dania, sałatki lub po prostu jako przekąskę. Po przygotowaniu pamiętaj, aby położyć bułeczki na ręczniku papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Główne zdjęcie: sovkusom