Przeczytałam wywiad z Jackiem Nicholsonem, który w 2019 roku skończył 82 lata. Zafascynował mnie jego optymizm i trzeźwe spojrzenie na życie.

Przypominam, że aktor zagrał w takich filmach jak „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” i „The Infiltracja”.

Nicholson był 12 razy nominowany do głównej nagrody filmowej - Oscara. Udało mu się zdobyć 3 złote statuetki. Zdobył też liczne Złote Globy i inne nagrody.

Nicholson jest człowiekiem pracowitym i wytrwałym. I to właśnie tacy ludzie nie tylko czerpią z życia korzyści, ale i mądrość z niego płynącą.

Pragnę opowiedzieć o cytatach aktora, które mi się spodobały.

O pokonywaniu trudności

Im jesteś starszy, tym silniejszy staje się wiatr - i zawsze jest to wiatr czołowy.

Podobno najtrudniej jest w życiu, gdy jesteś w okresie przejściowym - gdy nie rozumieją cię ani rodzice, ani w szkole. Potem stajesz się starszy, bardziej doświadczony i mądrzejszy, i stajesz się kowalem własnego losu.

Nicholson sugeruje, że życie nie staje się łatwiejsze, wręcz przeciwnie, im człowiek jest starszy, tym więcej trudności musi pokonać. W wieku 50 lat jest ich znacznie więcej niż w wieku 25 lat.

Natomiast przetrwają tylko ci ludzie, którzy mają wytrzymałość, cierpliwość i umiejętność bycia bezpośrednim, czyli sobą.

O osądzaniu

Wyrosłem już z wieku, w którym mówi się o tym, czego się nie zna.

Człowiek nigdy nie przestaje się rozwijać. Rozwój moralny i duchowy można zatrzymać dobrowolnie poprzez zamknięcie oczu oraz odwrócenie się od świata.

Osoba, która potrafi rozumieć życie, ma inteligencję i otwarte serce, przez lata zdaje sobie sprawę jak kruche i nieprzewidywalne jest wszystko. Zaczyna patrzeć na świat oczami odkrywcy. Do tego wybaczać mu wszystkie jego niedociągnięcia.

Natomiast do matołów należy wsadzanie nosa nie w swoje sprawy i mówienie, że wiedzą wszystko o życiu i ocenianie innych ludzi.

O ulotności życia

Moja filozofia polega na tym, żeby żyć w chwili obecnej. Nie zostawiaj niedokończonych rzeczy, które naprawdę chcesz zrobić

Ważne sprawy można odkładać w nieskończoność. Myśleć, że nigdy nie jest za późno, by założyć nowy biznes, zadbać o swoje zdrowie, poprosić kogoś o wybaczenie czy wyjechać za granicę, o czym marzyło się przez ostatnie 10 lat.

Tyle że za tym niezdecydowaniem czy tchórzostwem kryje się odłożone na później życie. Nie pozwalamy sobie na to, by siebie rozpieszczać.

Poza tym traktowalibyśmy życie inaczej, gdybyśmy wiedzieli, że jutro może nie nadejść.

O postrzeganiu świata

Albo ty tworzysz świat, albo świat tworzy ciebie.

Jack Nicholson wyznał w wywiadzie: „Wyłączyłem w domu telewizję i Internet. Jest tyle rzeczy, że nie ma nawet czasu na wyjście z domu”.

Nie możesz pozwolić, aby czynniki zewnętrzne wpływały na kształtowanie Twojego świata. Nie można być prowadzonym przez tych, którzy pokazują nam program - władza czy dziennikarze.

Tylko my decydujemy, co to będzie. I to my jesteśmy tymi, którzy go tworzą.

Główne zdjęcie: tayni-mirozdaniya