Miłość to piękne uczucie, które pozwala człowiekowi rozkwitnąć. Miłość może być również niebezpieczna, zwłaszcza jeśli jest nieodwzajemniona i sprawia, że człowiek jest uzależniony. Taki związek może zniszczyć życie.

Toksyczne związki niszczą nas od wewnątrz. Prawdziwa miłość to pozytywne emocje, a ludzie w zdrowych związkach są zawsze skłonni do kompromisu. W przypadku uzależnienia od miłości jest odwrotnie.

Oznaki uzależnienia od miłości

Największym problemem z każdym uzależnieniem jest to, że ludzie po prostu tego nie zauważają. Jeśli powiesz człowiekowi, że jest uzależniony, powie ci, że się mylisz. Jeśli powiesz osobie z uzależnieniem od miłości, że ma obsesję na punkcie innej osoby, z pewnością powie ci, że tak nie jest.

Problem z uzależnieniem od miłości polega na tym, że ujawnia się ono dopiero wtedy, gdy miłość okazuje się nieodwzajemniona. Kiedy partner oddala się od osoby uzależnionej, jej życie legnie w gruzach, a na jej psychikę wywierany jest ogromny nacisk. Oto główne oznaki, że dana osoba cierpi na uzależnienie od miłości:

 • nastrój jest całkowicie zależny od nastroju partnera;

 • zakochiwanie się w żonatych mężczyznach lub mężatkach;

 • poczucie własnej wartości jest zależne od opinii partnera;

 • chęć posiadania i zazdrość;

 • rezygnacja z własnych zainteresowań;

 • lęk przed utratą;

 • manipulacja zarówno ze strony ofiary, jak i jej partnera.

Spróbuj zastanowić się. Jeśli masz co najmniej dwa lub trzy oznaki, możesz być pewien, że ty też jesteś uzależniony.

Jakie są zagrożenia związane z uzależnieniem od miłości?

Osoba jest pozbawiona władzy. Osoba niezależna i uzależniona to dwie zupełnie inne osobowości. Osoba niezależna ma chęć do życia i rozwoju, realizowania pasji. Osobie uzależnionej brakuje tego. Takiej osobie brakuje energii, gdyż całą uwagę i siłę wkłada w utrzymanie kontroli nad drugim człowiekiem.

Czakry są zamknięte. Uzależnienie od miłości całkowicie wyczerpuje osobę, ponieważ czakry po prostu nie funkcjonują tak jak powinny.

Pojawiają się problemy zdrowotne. Problemy energetyczne prowadzą do zaburzeń psychologicznych i emocjonalnych, depresji, lęków, kompulsji. One z kolei powodują obniżenie odporności.

Taka osoba przestaje być sobą, ponieważ nie ma celów, zadań, chęci rozwoju.

Osoba uzależniona od miłości oddala się od przyjaciół i rodziny. Stopniowo staje się samotna, ponieważ nie otrzymuje uwagi, na którą zasługuje od człowieka, którego kocha, ale też nie zwraca uwagi na tych, którzy ją otaczają.

Jak pozbyć się uzależnienia od miłości

Przyczyny, dla których człowiek nie potrafi odpowiednio kochać to traumy z dzieciństwa, niska samoocena. Dlatego ważne jest, aby wykonać następujące czynności:

 • walczyć z kompleksami. Jeśli cierpisz na uzależnienie od miłości, komunikuj się więcej z miłymi ludźmi, którzy raczej Cię chwalą niż krytykują. Jeśli masz bliską osobę lub przyjaciela cierpiącego na uzależnienie, staraj się mówić miłe rzeczy i nigdy nie krytykuj jego wyglądu, działań czy lęków;

 • staraj się nie myśleć o miłości. Można, a nawet trzeba skupić się na pracy, biznesie i rozrywce. Jeśli uda ci się to zrobić, nie należy od razu rozpoczynać nowego związku. Trzeba dać sobie szansę na odzyskanie sił i zrobić odpowiednią przerwę;

 • zacznij dbać o swoje zdrowie. Ważne jest, aby podnieść poziom hormonu szczęścia, dlatego ćwicz, jedz zdrowo, zadbaj o swój sen i odpoczynek;

 • podziel się swoimi emocjami z bliskimi. Ważne jest, aby powiedzieć bliskim i przyjaciołom o swoich obawach i lękach, o swoich uczuciach i myślach. Nie można dusić w sobie tych uczuć.

Uzależnienie od miłości to duży problem, który dotyczy wielu osób. Nigdy nie pozwól, aby twoje pragnienie bycia z kimś, kto nie jest tobą zainteresowany, miało władzę.

Główne zdjęcie: esotericblog