Ta metoda to koło ratunkowe dla tych, którzy spóźnili się z sadzeniem rozsad lub po prostu umilenie pracy i cieszenie się plonem półtora tygodnia wcześniej.

Ta metoda siewu ogórków ma długą historię. Wiele osób sieje w małych doniczkach z ziemią w trocinach, aby zbiory były szybsze. Najmniej pracochłonny i jednocześnie skuteczny jest siew od razu na papier. Po trzech dniach od wysiewu ogórki można sadzić w szklarniach.

Do siewu nadaje się zwykły szary papier lub ręczniki papierowe.

Oderwij do pół metra papieru, złóż go w kilka warstw, umieść na dnie przezroczystej misy i wlej do niej trochę wody.

Odwróć miskę do góry nogami, pozwalając pozostałej wodzie spłynąć.

Umieść przygotowane nasiona (patrz poniżej) na mokrym papierze, rozprowadzając je równomiernie.

Przykryj pokrywką i postaw w ciepłym miejscu, najlepiej na kaloryferze.

Nasiona wykiełkują w ciągu kilku godzin, a następnego dnia pojawi się silny korzeń.

Po upływie doby stawiamy naczynie na najbardziej nasłonecznionym parapecie. Dzień później na siewkach widać już zielone listki.

Przygotowanie nasion

Jeśli masz nasiona ogórka hybrydowego, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych przygotowań. Mają one wystarczająco dużo składników odżywczych, a więc i energii, by szybko wykiełkować. I będą kiełkować szybciej niż nasiona ogórków innych odmian. Zazwyczaj nasiona hybryd są kolorowe.

Nasiona innych odmian ogórków można namoczyć w nadtlenku (3%). Należy rozcieńczyć 1 łyżkę na 1 szklankę wody. Następnie zanurz nasiona w roztworze na kilka godzin.

Ten zabieg nie jest obowiązkowy. Nasiona wykiełkują również bez zbędnych starań. Ja wysiałem dwie odmiany - Hybrydę Herman i gruntowy.

Zwykły gruntowy wykiełkował kilka godzin później, ale dogonił hybrydę w trzy dni.

Kiedy pojawią się dwa listki, ogórki można sadzić w szklarniach. Łatwo je oderwać razem z papierem, system korzeniowy nie jest uszkodzony. Sadzonki są mocne i nie wydłużone.

Takie efekty w szklarni zobaczyłbym dopiero po półtora tygodnia do dwóch tygodni

Główne zdjęcie: google