Pisarka Bernice Baker Miracle to siostra ze strony matki legendarnej amerykańskiej aktorki Marilyn Monroe. W 2020 roku skończyła 101 lat.

Rozdzielone siostry

Bernice Inez Gladys Baker urodziła się 30 lipca 1919 roku w Wenecji w Kalifornii w rodzinie Gladys Pearl Baker i Jaspera Newtona Bakera. W 1923 roku Jasper rozwiódł się z żoną, zabrał Bernice i jej starszego brata i wyjechał do Kentucky, gdzie ich wychował, a trzy lata później Gladys urodziła kolejną córkę, którą nazwała Normą Jeane, która później zapisała się w historii kina pod imieniem Marilyn Monroe.

foto: google

W 1933 roku zmarł brat Bernice, Robert Kermit Baker: miał niewydolność wątroby. Z kolei dziewczyna ukończyła liceum i wyszła za mąż za Parisa Miracle. Bernice nosiła pod sercem córkę, gdy otrzymała list, z którego dowiedziała się, że ma 12-letnią siostrę. Dla dziewczyny, która nawet nie wiedziała, że jej matka żyje, ta wiadomość była szokująca.

Strażnik pamięci

Bernice i Norma Jeane korespondowały przez kilka lat i okresowo dzwoniły do siebie, ale po raz pierwszy spotkały się twarzą w twarz dopiero w 1944 roku. Podczas gdy młodsza siostra robiła karierę modelki, starsza pracowała najpierw jako nauczycielka, potem księgowa i inspektor produkcji w firmie odzieżowej. Niemniej jednak dziewczyny czuły w sobie bratnie dusze.

- Obie miałyśmy trudne dzieciństwo, czułyśmy się opuszczone. Obie byłyśmy atrakcyjne, nazywano nas utalentowanymi, ale brakowało nam odwagi. Potrzebowałyśmy wzajemnego wsparcia, - pisała Bernice wiele lat później.

Po tym, jak Norma Jean została Marilyn Monroe, nadal okresowo dzwoniła do swojej siostry, a w 1961 roku Bernice nawet ją odwiedziła. Aktorka przekazała siostrze 10 tysięcy dolarów - bardzo znaczną kwotę w tamtym czasie. Z kolei Bernice wątpiła, czy Monroe mogłaby popełnić samobójstwo, i opowiedziała prasie, jak ona i jej siostra zdzwoniły krótko przed śmiercią, a Marilyn opowiadała jej o planach na przyszłość, o tym, jak wybiera nowe zasłony do domu.

W 1944 roku, pół wieku po ich pierwszym spotkaniu, Bernice Baker Miracle opublikowała książkę ze wspomnieniami o Marilyn. Podkreśliła, że zrobiła to nie po to, by zarobić na imieniu swojej siostry, ale po to, by rozwiać plotki i spekulacje. W swojej książce Bernice napisała o chorobie psychicznej ich wspólnej matki i zastanawiała się, jak cień tych problemów psychicznych spadł na obie siostry.

Starsza siostra legendarnej Marilyn Monroe ma już 101 lat. Mieszka w Gainesville w Kalifornii ze swoją jedyną córką Moną i stara się unikać prasy.

Główne zdjęcie: google.com