Powieść Charlotte Bronte „Jane Eyre” ma wiele adaptacji, ale najbardziej popularna i ukochana jest wersja telewizyjna z 1983 roku. Główne role przypadły słynnemu aktorowi Timothy'emu Daltonowi i aktorce teatralnej Zelah Clarke, która zasłynęła po premierze. Dowiedzmy się, jak potoczyło się jej życie.

Zelah Clarke zyskała sławę po premierze filmowej adaptacji „Jane Eyre” Charlotte Bronte w 1983 roku. Jeśli jej kolega Timothy Dalton, który zagrał pana Rochestera, stał się prawdziwą gwiazdą, to kariera aktorki z jakiegoś powodu dobiegła końca. Clarke wolała spokojne szczęście rodzinne od burzliwego życia gwiazdy.

Twórcza podróż Zelah

foto: lisa.ru

Przyszła aktorka urodziła się w Wielkiej Brytanii w Kornwalii. Kiedy Zelah miała dziesięć lat, zmarł jej ojciec. Długo przeżywała tę tragedię i nieraz wspominała, kiedy musiała wcielić się w bohaterki o podobnych losach. Być może z tego powodu Clarke była w stanie tak cudownie odtworzyć wizerunek słynnej Jane Eyre.

Jako dziecko lubiła balet i wielu przepowiadało jej wielką taneczną przyszłość. Jednak po ukończeniu szkoły Zelah nagle postanawia połączyć swoje życie z teatrem i rozpoczęła studia na wydziale aktorskim. Clarke zaczęła grać w musicalach i różnych produkcjach i była odnoszącą sukcesy aktorką teatralną.

foto: lisa.ru

Wkrótce reżyserzy ją zauważyli i zaczęli zapraszać do udziału w filmach. Debiut Zelah odbył się w 1972 roku - wtedy zagrała w filmie „The Triple Echo”. Aktorka przez dziesięć lat otrzymywała role drugoplanowe, aż w 1983 roku została zatwierdzona do roli głównej w miniserialu „Jane Eyre”.

Co ciekawe, w momencie kręcenia filmu Clarke miała prawie 30 lat i musiała grać młodą dziewczynę. Jednak utalentowana aktorka poradziła sobie z tym zadaniem i odtworzyła wizerunek miłej sieroty o wielkim sercu. Za tę rolę Zelah Clarke została nominowana do Cable ACE.

Wydawałoby się, że po takim sukcesie aktorka powinna stać się prawdziwą brytyjską gwiazdą i wyruszyć na podbój Hollywood. Jednak po premierze Zelah zagrała w kilku innych filmach - „Lady Jane”, „Księżna Duke Street”, „Katastrofa” i innych, które nie przyniosły jej wielkiego sukcesu. Clarke później narzekała, że stała się zakładniczką jednej roli i z tego powodu załamała się jej kariera.

foto: lisa.ru

Pomimo tego, że Zelah praktycznie zrezygnowała z kariery, jest dziś bardzo szczęśliwa. Na początku lat 90. aktorka wyszła za mąż za Francisa Asha, producenta telewizyjnego BBC i urodziła córkę. Niektóre media wspominają, że przed tym małżeństwem Clarke była w innym małżeństwie, w którym urodziła dwóch synów.

Zelah mieszka z mężem w dwupiętrowym domku w Londynie, zbiera koraliki, wychowuje wnuki, a w wolnym czasie bierze udział w występach radiowych. Aktorka nie lubi udzielać wywiadów i opowiadać o swoim życiu osobistym, woli pozostać w cieniu.

Główne zdjęcie: lisa.ru