Billy Zane to bardzo wszechstronny aktor. Jego twórczy „bagaż” obejmuje nie tylko dramaty i filmy akcji, ale także filmy fantastyczne i komediowe. Widz kojarzy nazwisko aktora przede wszystkim z wizerunkami bandytów i innych negatywnych postaci, ale Zane może odegrać każdą rolę. Dlatego często nazywany jest „tajemnicą Hollywood”. Billy stał się gwiazdą po zagraniu Johna Wheelera w Twin Peaks.

Zdobywanie filmowych szczytów

FBilly skończył dziewiętnaście lat, kiedy wrócił po studiach w Szwajcarii do Ameryki i poważnie zaangażował się we własną „promocję”. Po kilku bezowocnych próbach Billy'emu wreszcie się poszczęściło: pomyślnie przeszedł casting i dostał rolę Matcha - towarzysza głównego „złoczyńcy” filmu Powrót do przyszłości.

foto: google

Film został wpisany na szczyty rankingów i zdobył popularność. Fakt ten zmusił jego twórców do podjęcia się kręcenia sequela. Billy został oczywiście zaproszony do Powrotu do przeszłości 2.

Pod koniec lat osiemdziesiątych aktor zagrał także w filmach Critters i Martwa cisza. W drugim dostał jedną z głównych ról. Jednak najlepsza godzina Billy'ego była wciąż przed nami.

foto: google

Udane lata 90-te

Siedem lat, począwszy od 1990 roku, można nazwać „złotymi latami” w karierze filmowej artysty. To wtedy zagrał wszystkie swoje kultowe role. W pamięci widzów pozostały jego postacie z filmów Megaville, Orlando, Forest Lake, Memphis Beauty, Phantom, Sniper.

foto: google

W Hollywood Billy Zane otrzymał status pewnego rodzaju macho, nie przejmującego się zasadami moralności. Jednak zawsze był uważany za osobę niejednoznaczną i bardzo tajemniczą.

Jako aktor komediowy Zane sprawdził się w filmach Milczenie baranów, Tales from the Crypt: Demon Knight i Urwanie głowy.

foto: google

W połowie dekady Zane stał się jedną z najpopularniejszych i najlepiej opłacanych gwiazd Hollywood. A jednak główny sukces przyszedł nieco później.

Dwie gwiezdne postacie

Już od pierwszych odcinków mistycznego serialu telewizyjnego Twin Peaks stało się jasne, że projekt ma wspaniałą przyszłość. Wszyscy aktorzy, którzy grali kluczowe role, natychmiast stali się ulubieńcami - nawet ci, którzy grali negatywne postacie.

Młody bogaty drań John Wheeler, wspaniale zagrany przez Billy'ego Zane'a, „złamał serca” wielu widzom telewizyjnym

foto: google

W 1997 roku los podarował aktorowi kolejny wspaniały prezent. James Cameron zaprosił go do Titanica, który stał się, jak wiemy, filmem kultowym na całym świecie. Film na zawsze przejdzie do historii kina.

foto: google

W Titanicu Billy jak zwykle wcielił się w postać złoczyńcy - narzeczonego bohaterki Kate Winslet. Po premierze melodramatu na ekranach armia fanów Zane'a znacznie się powiększyła. Kanał MTV przyznał aktorowi nagrodę za najlepszą rolę „złodziejską”. Ponadto znalazl się na liscie najprzystojniejszych mężczyzn początku XXI wieku.

Wyglądem Billy'ego były zafascynowane tysiące kobiet, i to pomimo wczesnego łysienia: podczas pracy nad Titaniciem Zane musiał nawet ukrywać cofającą się linię włosów pod specjalną peruką.

Życie poza ekranem

Niesamowita popularność, jaką Billy Zane zdobył w latach 90-tych, nie mogła pozostawić go bez bacznej uwagi mediów. Dziennikarze byli bardzo zainteresowani szczegółami z życia osobistego gorącego macho. Plotki o jego związku z hollywoodzkimi pięknościami były bardzo zróżnicowane, ale zdecydowana większość z nich nie została w żaden sposób potwierdzona.

W 1989 roku Billy poślubił Lisę Collins, ale aktorzy rozwiedli się sześć lat później. Jego kolejną pasją była aktorka Leonor Varela z Chile, ale romans nigdy nie zakończył się niczym poważnym.

foto: google

Potem nastąpił czteroletni związek z modelką Kelly Brook.

Billy nigdy nie stworzył silnej rodziny, ale ma córkę Katherine: została podarowana aktorowi przez modelkę Candice Neil. Teraz dziewczynka ma dziewięć lat. Ojciec kocha swoją córkę i regularnie spędza z nią czas wolny. Ale jego serce jest w tej chwili wolne.

foto: google

Co nowego w życiu aktora dzisiaj?

Niestety sukcesy Titanica i Twin Peaks w życiu aktora nigdy się nie powtórzyły. Liczba zaproszeń w pierwszej dekadzie XXI wieku gwałtownie spadała i stopniowo ludzie zaczęli zapominać o Billym.

Warto zwrócić uwagę na kilka późniejszych dzieł aktora: Dead Fish, Alien Agent, Zakładnik z wyboru, Dolina wilków: Irak, Sniper 4. Jednak były to role drugoplanowe, które nie pozostawiły znaczącego śladu w jego twórczej biografii.

foto: google

Zane pojawił się także w wielu odcinkach serialu telewizyjnego Charmed, a także w filmie The Scorpion King 3: battle for Redemption. Ponadto Billy prowadzi działalność produkcyjną.

Główne zdjęcie: google.com