W dzisiejszych czasach jest bardzo mało filmów, które chcesz obejrzeć ponownie. Ale to jest właśnie główna cecha, że film okazał się dobry. Omówimy dziś nasz ulubiony film z lat 90., który oglądaliśmy dziesięć razy, nie mniej.

Dirty Dancing

1987

Przed znalezieniem pieniędzy na kręcenie Dirty Dancing producentka Linda Gottlieb i scenarzystka Eleanor Bergstein odwiedziły wszystkie hollywoodzkie studia i otrzymały dziesiątki odmów. A kiedy film został nakręcony, zmontowany i pokazany szefom studia filmowego, jednogłośnie uznali, że zmarnowali swoje pieniądze.

Tylko że się mylili! Niskobudżetowy melodramat mało znanego reżysera Emila Ardolino przyciągnął rekordową liczbę widzów, a dochody od sprzedaży biletów były 36-krotnie wyższe od pierwotnego budżetu filmu. Ale to nie wszystko: kiedy Dirty Dancing został wydany na taśmach wideo, stał się pierwszym filmem w historii, który sprzedał się w ponad milionie kopii.

Scenariusz filmu, napisany przez Eleanor Bergstein, jest w dużej mierze autobiograficzny. Scenarzystka była córką zamożnego lekarza i uwielbiała tańczyć. W latach 60. jej rodzina często wyjeżdzała na lato do drogich pensjonatów, gdzie dziewczyna tańczyła mambo i brała udział w mistrzostwach „brudnego tańca”. Tak go nazywano w tamtych latach i taką nazwę otrzymał film. Rodzinny pseudonim Baby również należał do scenarzystki, a prototypem bohatera był Michael Terrance, słynny tancerz i choreograf z Broadwayu, który kiedyś pracował jako nauczyciel tańca w kurortach i był jednym z pierwszych amerykańskich popularyzatorów mambo.

foto: goodhouse.ru

10 ciekawostek o filmie:

W prawie wszystkich scenach filmu tancerze wykonują mambo.

foto: goodhouse.ru

Obaj aktorzy umieli tańczyć. Od dzieciństwa Patrick uczył się w szkole baletowej i był zawodowym tancerzem, Jennifer, córka choreografa, również tańczyła dobrze. Jednak zgodnie ze scenariuszem filmu musiała tańczyć znacznie gorzej, niż mogła.

foto: goodhouse.ru

Podczas kręcenia związek między Patrickiem a Jennifer był daleki od romantycznego. Ciągle się kłócili, dokuczali i wkurzali sibie nawzajem. W pewnym momencie ekipa filmowa zaczęła się martwić, że gwiazdy nie będą w stanie dokończyć zdjęć.

foto: goodhouse.ru

Podczas kręcenia Patrick niefortunnie skoczył ze sceny na salę i poważnie zranił kolano, ale nadal tańczył, aby nie zepsuć wykonanego strzału.

Ballada She's Like the Wind została napisana i wykonana przez Patricka Swayze.

Za swoją pracę w filmie Patrick Swayze zdobył nagrodę Złotego Globu. Ścieżka dźwiękowa filmu uzyskała tytuł platynowej, a „(I've Had) The Time of My Life” zdobył Oscara.

Patryk Swayze

foto: goodhouse.ru

W marcu 2008 roku lekarz prowadzący słynnego aktora powiedział, że Patrick zachorował na raka, jesienią 2009 roku, w wieku 52 lat, Swayze zmarł. Całe życie mieszkał z Lisą Niemi, w której zakochał się w wieku 18 lat w szkole baletowej. Para nie miała dzieci.

Jennifer Grey

foto: goodhouse.ru

Po wydaniu Dirty Dancing Jennifer stała się gwiazdą, ale potem postanowiła poprawić kształt swojego nosa, z którego była niezadowolona. Po operacji plastycznej nie była już rozpoznawana i zapraszana na przesłuchania, więc od tego czasu Jennifer rzadko pojawiała się w filmach, ale przez cały rok spotykała się z Johnnym Deppem.

Główne zdjęcie: goodhouse.ru